II Niedziela Zwykła - 2017-01-15

+ Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. 

+ Dzisiaj na godzinę 16:00 do parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe zapraszamy serdecznie na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grudziądzkich chórów oraz Grudziądzkiej Orkiestry Dętej.

+ W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, w piątek 20 stycznia na godz. 16:00 zapraszamy na nabożeństwo ekumeniczne do kościoła św. Jana przy ul. Szkolnej 10. 

+ W przyszłą niedzielę na Mszach św. o godz. 8:30 i 10:00 gościć będziemy chór z Nowego wraz z organistą. 

+ Wizyta duszpasterska: Od poniedziałku do piątku rozpoczynamy ją od godziny 16:00, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 15:00. 

Data

Dzień tygodnia

Ulice

15 I 2017

Niedziela

Armii Krajowej 30

16 I 2017

Poniedziałek

Kościuszki 13-45 (nieparzyste)

17 I 2017

Wtorek

Kościuszki 42-74 (parzyste)

18 I 2017

Środa

Forteczna (parzyste)

19 I 2017

Czwartek

Forteczna (nieparzyste)

20 I 2017

Piątek

Słowackiego (parzyste), Słowackiego 5 i 7

21 I 2017

Sobota

Kościuszki 49 do końca (nieparzyste)

22 I 2017

Niedziela

Słowackiego 9- do końca (nieparzyste)

23 I 2017

Poniedziałek

Nadgórna 4-42 (parzyste)


​+
 W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się oraz za dobrowolną ofiarę czasopismo kleryków WSD w Toruniu Sługa. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Bogumiła Palczewska
- śp. Jerzy Krzywdziński

- śp. Daniela Kutnik
- śp. Mirosława Markowska 

Niedziela Chrztu Pańskiego - 2017-01-08

+ Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które w imieniu parafii angażowały się w organizację i przebieg III Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu: koordynatorom, reżyserowi, aktorom, scholi, katechetom, porządkowym i wszystkim, którzy wzięli w  nim udział dając w ten sposób świadectwo wiary.

+ Dzisiaj na godzinę 14:00 zapraszamy wszystkich parafian i członków wspólnot parafialnych, rad duszpasterskiej i ekonomicznej na tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym śpiewem kolęd. O godzinie 20:00 tradycyjnie Apel Maryjny. 

+ W poniedziałek, 9 stycznia o godz. 17:15 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy. 

+ W środę 11 stycznia w godzinach od 8:00 do 9:00 można przywieźć na plac kościelny zużyty i niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny, którego zbiórkę organizuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 

+ W piątek, 13 stycznia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie Koła Miłośników Grudziądzkiej Bazyliki.

+ W sobotę, 14 stycznia Biuro Radia Maryja zaprasza na Mszę św. o godz. 8:30 a po niej na spotkanie opłatkowe w Kawiarence pod plebanią. 

+ W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. 

+ Wizyta duszpasterska: Od poniedziałku do piątku rozpoczynamy ją od godziny 16:00, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 15:00:

Data

Dzień tygodnia

Ulice

8 I 2017

Niedziela

Legionów 1-27 (nieparzyste)

9 I 2017

Poniedziałek

Armii Krajowej (parzyste), Kilińskiego

10 I 2017

Wtorek

Pułaskiego (nieparzyste), Zamkowa

11 I 2017

Środa

Pułaskiego (parzyste)

12 I 2017

Czwartek

Legionów 29-51 (nieparzyste), Armii Krajowej (nieparzyste),

13 I 2017

Piątek

Kościuszki 5-11 (nieparzyste), 6 Marca

14 I 2017

Sobota

Kościuszki 2-40 (parzyste)

15 I 2017

Niedziela

Armii Krajowej 30

16 I 2017

Poniedziałek

Kościuszki 13-45 (nieparzyste)


+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych orazczasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się.

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Ludwik Majewski
- śp. Tadeusz Wardaliński
Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 2017-01-01

+ Z racji afiliowania naszego Sanktuarium do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie w naszym Sanktuarium można uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

+ Dzisiaj na godz. 15:00 zapraszamy na kolejne nabożeństwo przy żłóbku. O godz. 17:00 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca. O godz. 17:30 Nieszpory. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na Fundusz Obrony Życia. 

+ W pierwszy czwartek stycznia Godzina Święta od 17:00 i okazja do spowiedzi. 

+ 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami naszego miasta. Osoby, które chcą wziąć w nim udział gromadzą się na placu przy Teatrze o godz. 11:30. Orszak przejdzie ulicami Focha, Piłsudskiego i Mickiewicza na Rynek Główny. Każda parafia wyróżniać się będzie kolorowymi elementami ubioru osób biorących udział w orszaku. Parafia św. Mikołaja to kolor pomarańczowy. W trakcie przemarszu odgrywane będą scenki o tematyce biblijnej. Nasza parafia, przy banku PKO (skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Mickiewicza) wystawi scenę opisującą wydarzenia w Gospodzie.

+ 6 stycznia w naszej Bazylice nie będzie Mszy św. o godz. 13:00. Ze względu na Orszak Trzech Króli zostanie odprawiona Msza św. o godz. 15:00. Na wszystkich Mszach św. będziemy błogosławić kredę, aby móc naznaczyć odrzwia swoich domów i mieszkań. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby misji. 

+ W sobotę, 7 stycznia o godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. 

+ W niedzielę, 8 stycznia na godzinę 14:00 zapraszamy wszystkich parafian i członków wspólnot parafialnych, rad duszpasterskiej i ekonomicznej a także wszystkich grudziądzan na tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym śpiewem kolęd. 

+ Także 8 stycznia o godzinie 20:00 tradycyjnie Apel Maryjny. 

+ Podobnie jak w minionych latach Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi zbiórkę, zużytego, niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zużyty sprzęt można będzie przywieźć na plac przed kościołem 7 stycznia w godzinach od 10:00 do 12:00 oraz 11 stycznia w godzinach od 8:00 do 9:00. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej akcji, w której można uporządkować swoje piwnice, budynki gospodarcze, mieszkania opróżniając z niepotrzebnych sprzętów a jednocześnie wymiernie pomóc Kościołowi w krajach, gdzie ta pomoc jest konieczna. W wejściu do kościoła wyłożone zostały ulotki na ten temat, a na nich informacje jaki sprzęt jest zbierany podczas tej akcji. 

+ Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 16:00, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 15:00. 

Data

Dzień tygodnia

Ulice

1 I 2017

Niedziela

----------

2 I 2017

Poniedziałek

Groblowa

3 I 2017

Wtorek

Stara, Tkacka, Podgórna, Murowa, Solna (parzyste)

4 I 2017

Środa

Wybickiego, Solna (nieparzyste)

5 I 2017

Czwartek

Wąska

6 I 2017

Piątek

----------

7 I 2017

Sobota

Legionów (parzyste), Sikorskiego

8 I 2017

Niedziela

Legionów 1-27 (nieparzyste)

9 I 2017

Poniedziałek

Armii Krajowej (parzyste, oprócz nr 30), Kilińskiego


​+ W zakrystii do nabycia podwójne wydanie tygodnika katolickiego Niedziela, a w nim o Światowym Dniu Pokoju, o Orszaku Trzech Króli, o Kościele prześladowanym w Syrii, wywiad z aktorką Katarzyną Łaniewską, a w dodatku toruńskim o nadaniu księdzu biskupowi Andrzejowi Suskiemu honorowego obywatelstwa Województwa Kujawsko-Pomorskiegooraz relacje z uroczystości z naszej Bazyliki: wręczenia nagrody im. Ks. Janusza Pasierba księdzu Prymasowi Henrykowi Muszyńskiemu, odpustu parafialnego i koncertu organowego. Do nabycia także świąteczne wydanie Niedzieli z kalendarzem i płytą z filmem o Janie Pawle II oraz czasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się.

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Urszula Kręcichwost
- śp. Adam Drzewiecki
- śp. Czesław Fiałkowski
 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego - 2016-12-25

Umiłowani Diecezjanie,

Pierwszym znakiem, jaki otrzymali pasterze betlejemscy w nocy Bożego Narodzenia, było wielkie światło i zwiastowanie radosnej nowiny, że w mieście Dawida przyszedł na świat Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. Dlatego uroczystość Narodzenia Pańskiego przeżywamy tradycyjnie w oprawie zapalonych świec i świetlistych dekoracji naszych domów, ulic, placów. Na stołach wielu rodzin płonie świeca „Caritas”. Harcerze rozprowadzają betlejemskie światło do parafii, instytucji życia publicznego i poszczególnych osób.

Symboliczna wymowa światła działa wielorako na naszą wyobraźnię. Gdy zapada zmrok i ciemność, światło pozwala widzieć to, co nas otacza. Ono też daje poczucie bezpieczeństwa. Niesie w sobie ciepło. Jest warunkiem rozwoju dla wielu istot żywych, które bez światła więdną i obumierają.

Jezus przyszedł na świat jako światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka. Mógł powiedzieć o sobie, że jest światłem świata, a każdy, kto za Nim idzie nie chodzi w ciemności, lecz ma światło życia. On przez Ewangelię rzucił światło na nasze życie i nieśmiertelność. Jego światło nie zna zmierzchu.

Z taką świadomością przeżywamy uroczystość Bożego Narodzenia. Przyjmujemy do naszych serc Syna Bożego, by promieniować na otoczenie Jego światłem prawdy i miłości. Chrystus nie przestaje nam przypominać: „Wy jesteście światłem świata…Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie” (Mt 5, 14 – 16).
Towarzysząc modlitwą i pasterskim błogosławieństwem, życzymy każdemu i wszystkim w rodzinie diecezjalnej błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Roku Pańskim 2017.

Toruń, Boże Narodzenie 2016 roku
+ Andrzej Suski
 + Józef Szamocki

Do życzeń Księży Biskupów dołączamy się również my, duszpasterze parafii, życząc wszystkim parafianom i gościom odwiedzającym naszą Bazylikę, obfitego Błogosławieństwa Bożej Dzieciny i radości z narodzenia Jezusa Chrystusa.

+ Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które przygotowały świątynie 
na Uroczystość Bożego Narodzenia, ustawiły żłóbek oraz przystroiły choinki. 

+ W I dzień świąt nie będzie Mszy św. o godz. 6:30, pozostałe według porządku niedzielnego. 

+ Dzisiaj, na godz. 19:00 serdecznie zapraszamy wraz z chórem Alla Camera na wspólne śpiewanie kolęd do naszej Bazyliki. 

+ W poniedziałek, 26 grudnia, obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia Msze św. celebrowane będą według stałego porządku niedzielnego.Sumę parafialną śpiewem uświetni chór męski Echo. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Kościoła Katedralnego jako matki wszystkich kościołów Diecezji Toruńskiej. O godz. 15:00 pierwsze w tym roku spotkanie przy żłóbku, na które zapraszamy dorosłych oraz dzieci. 

+ W sobotę, 31 grudnia, od godziny 15:00 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 17:30 nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego.

+ 1 stycznia, w Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi nie będzie Mszy św. o godz. 6:30, pozostałe według porządku niedzielnego. Z racji afiliowania naszego Sanktuarium do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie w tym dniu w naszym Sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

+ Spotkanie Żywego Różańca odbędzie się w niedzielę, 1 stycznia o godz. 17:00. Tego dnia przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na Fundusz Obrony Życia. 

+ Kolędę duszpasterską w tym roku rozpoczniemy w środę, 28 grudnia. 

Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 16:00, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 15:00. 


Data

Dzień tygodnia

Ulice

28 XII 2016

Środa

Kościelna, Starorynkowa, Długa

29 XII 2016

Czwartek

Kosynierów Gdyńskich, Rybny Rynek

30 XII 2016

Piątek

Mickiewicza, Prosta, Spichrzowa, Rynek, Wieżowa, Plac Niepodległości

31 XII 2016

Sobota

----------

1 I 2017

Niedziela

----------

2 I 2017

Poniedziałek

Groblowa

3 I 2017

Wtorek

Stara, Tkacka, Podgórna, Murowa, Solna (parzyste)


+ W sklepiku parafialnym do nabycia podwójne wydanie tygodnika katolickiego Niedziela z kalendarzem zawierającym zdjęcia i fragmenty przemówień papieża Franciszka z pielgrzymki do Polski oraz płytą z filmem „My wszyscy z niego. Mówią świadkowie życia św. Jana Pawła II” (w cenie 10 zł), najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się.

+ W minionym tygodniu na miejsce spoczynku odprowadziliśmy:
- śp. Wiesławę Balewską
- śp. Janinę Michalską
- śp. Hieronima Zawitowskiego
- śp. Irenę Leśniewską

IV Niedziela Adwentu - 2016-12-18

+ Msze św. roratnie celebrowane będą:

- dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałku do soboty o godz. 6:30
- dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16:30

Dorosłych prosimy o zabranie ze sobą świec, a dzieci przynoszą ze sobą lampiony.  

+ Dzisiaj o godzinie 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem harcerzy Hufca Grudziądz. Po zakończeniu tej Mszy św. odbędzie się modlitewne spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz ich rodziców. 

+ Do środy, 21 grudnia w kancelarii parafialnej przyjmujemy zgłoszenia chorych, których kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w piątek, 23 grudnia w godzinach przedpołudniowych. 

+ Spowiedź przedświąteczna z udziałem zaproszonych spowiedników odbędzie się w środę, w godzinach: od 6:30 do 7:30, od 8:00 do 9:30 oraz od 17:30 do 19:00 z przerwą na czas Mszy św. 

+ Betlejemskie światełko pokoju będzie rozdawane przez harcerzy na Rynku Głównym w piątek 23 grudnia w godzinach od 16:00 do 18:00 oraz w Bazylice po Mszy św. o godz. 18:00. Także dnia następnego, w sobotę, można będzie je zabrać z Bazyliki w godzinach od 8:00 do 9:30, z przerwą na czas Mszy św. 

+ Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. O godz. 8:30 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. W godzinach wieczornych w naszych rodzinach będziemy gromadzili się przy stole wigilijnym, dlatego Mszy św. wieczornej o godz. 18:00 nie będzie. Na godz. 22:00 zapraszamy na Mszę św. szczególnie dzieci i osoby starsze. O godz. 23:40 zapraszamy na liturgiczne pożegnanie Adwentu, a po nim o godz. 24:00 zostanie odprawiona Uroczysta Msza św. Narodzenia Pańskiego. 

+ W I dzień świąt, 25 grudnia, nie będzie Mszy św. o godz. 6:30, pozostałe według porządku niedzielnego. 
+ W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, serdecznie zapraszamy wraz z chórem Alla Camera na wspólne śpiewanie kolęd do naszej Bazyliki na godz. 19:00. 

+ W poniedziałek, 26 grudnia, obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia Msze św. celebrowane będą według stałego porządku niedzielnego. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Kościoła Katedralnego jako matki wszystkich kościołów Diecezji Toruńskiej. O godz. 15:00 pierwsze w tym roku spotkanie przy żłóbku, na które zapraszamy dorosłych oraz dzieci. 

+ Spotkanie Żywego Różańca odbędzie się w niedzielę, 1 stycznia o godz. 17:00. Tego dnia przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na Fundusz Obrony Życia. 

+ W sklepiku parafialnym, zakrystii i kancelarii można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone będą na renowację pierwszej stacji drogi krzyżowej. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się oraz  czasopismo  Chrystus  i  Ty wprowadzające  w  temat  nowego  roku duszpasterskiego  i poświęcone  osobie  św.  Brata  Alberta.

+ W minionym tygodniu na miejsce spoczynku odprowadziliśmy:
- śp. Szymona Gronkowskiego
- śp. Praksedę Jerka
- śp. Adama Gudowskiego
- śp. Włodzimierza Rączkę

III Niedziela Adwentu - 2016-12-11

+ Msze św. roratnie celebrowane będą:

- dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałku do soboty o godz. 6:30
- dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16:30

Dorosłych prosimy o zabranie ze sobą świec, a dzieci przynoszą ze sobą lampiony.  

+ Gościmy dzisiaj przedstawicieli Edycji św. Pawła, którzy zaproponują nam Ewangeliarze na 2017 r. - książeczki w formie modlitewnika z tekstami Ewangelii na każdy dzień roku. Można je będzie nabyć po Mszy św. w cenie 10 zł. 

+ W poniedziałek o godz. 17:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji dzieci poczętych i nienarodzonych oraz osób podejmujących Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

+ We wtorek po Mszy św. o godz. 8:30 spotkanie parafialnego Klubu seniora. 

+ W czwartek, 15 grudnia  o godz. 17:00 do Grudziądza przybędzie betlejemskie światełko pokoju, które zostanie wprowadzone przez harcerzy do Bazyliki przed rozpoczęciem Mszy św. o godz. 18:00. Msza św. sprawowana będzie w intencji pokoju. Betlejemskie światełko pokoju będzie można zabrać do domu przed wigilią Bożego Narodzenia. Szczegółowe daty 
i godziny zostaną podane w przyszłą niedzielę. 

+ W piątek, 16 grudnia po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

+ W niedzielę, 18 grudnia na Mszę św. o godzinie 13:00 sprawowana będzie Msza św. 
z udziałem harcerzy Hufca Grudziądz. 

+ Także w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 13:00 odbędzie się modlitewne spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz ich rodziców.

+ Do środy, 21 grudnia w kancelarii parafialnej przyjmujemy zgłoszenia chorych, których kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w piątek, 23 grudnia w godzinach przedpołudniowych. 

+ W ramach akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w biurze parafialnym, zakrystii bądź w sklepiku można nabyć świece na stół wigilijny. Cena świec: dużej – 12 zł, małej – 6 zł.  

+ Do przyszłej niedziele w kościele wystawiona jest skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla biednych.

+ W sklepiku parafialnym, zakrystii i kancelarii można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone będą na renowację pierwszej stacji drogi krzyżowej. 

+ Proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu-Mniszku zaprasza wszystkie osoby zaangażowane w organizację Światowych Dni Młodzieży oraz rodziny goszczące w swoich domach pielgrzymów na spotkanie opłatkowe w sobotę, 17 grudnia o godz. 19:00.

+ Także w sobotę, 17 grudnia o godz. 19:00 w parafii św. Maksymiliana Kolbe na Strzemięcinie odbędzie się spotkanie opłatkowe Grupy Grudziądzkiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. 

+ Kibice klubu GKM Grudziądz organizują świąteczną zbiórkę, której celem jest pomoc dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego sióstr Elżbietanek. Wszelkie dary można składać w biurze klubu GKM przy ul. Hallera 4. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych,czasopisma: Nasza Arka, Miłujcie się oraz czasopismo Chrystus i Ty wprowadzające w temat nowego roku duszpasterskiego i poświęcone osobie św. Brata Alberta.

+ W minionym tygodniu na miejsce spoczynku odprowadziliśmy:
- śp. Mirosławę Zdziebłowską
- śp. Teresę Maternowską
- śp. Włodzimierza Heberlein
​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31
Twoje-Miasto
© 2010-2015 Kolegiata Grudziądz Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o.