Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 2014.04.20

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KSIĘŻY BISKUPÓW

Drodzy Diecezjanie!

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego łączymy się z wami w radości paschalnej i  wspólnie wielbimy Jezusa Chrystusa, który przezwyciężył śmierć, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię (2 Tm1,10).

Wielki Piątek wydawał się być końcem Nauczyciela z Nazaretu, definitywnym i nieodwołalnym. Położono pieczęć na Jego grobie. Miała ona strzec Jego umęczonego i martwego ciała. Miała zepchnąć w niepamięć Jego słowa i czyny. A na straży tej niepamięci postawiono żołnierzy, by przypadkiem uczniowie nie wykradli ciała i nie powstała legenda o zmartwychwstaniu, które wcześniej zapowiadał. I to wszystko okazało się bezsilne wobec faktu pustego grobu w poranek wielkanocny i świadectwa wielu wiarygodnych ludzi, którym ukazał się Jezus Zmartwychwstały. Roznieśli oni tę dobrą nowinę po ziemi palestyńskiej, a później też na rozległych szlakach rzymskiego imperium.

Na tym świadectwie opiera się wiara i życie Kościoła od początku jego istnienia. Z tego świadectwa czerpie dzisiaj moc wiara milionów chrześcijan, którzy w zmartwychwstaniu Chrystusa widzą sens życia i kształtują je siłami Chrystusowego zwycięstwa nad śmiercią. Powstają z grzechów i wkraczają w nowe życie, otwarte na niezniszczalność i wieczność.

Jesteśmy kolejnym ogniwem w łańcuchu świadków Chrystusowego zmartwychwstania wobec ludzi naszych czasów. Świadczymy nie tyle przez głośne wołanie, ile przez szukanie tego co w górze, poprzez swoje przekonanie o głębokim sensie tego życia i prawdziwie innego życia, które umyka spod wymiarów czasowych i przestrzennych. Świadczymy przez dopełnianie ziemi niebem i widzenie nieba jako dalszego ciągu ziemi. Bo jedność i związek między nimi ustanowił Ten, który z nieba zstąpił, umarł i zmartwychwstał oraz napełnił nas życiem.

W najbliższą niedzielę, która nosi miano Niedzieli Miłosierdzia Bożego, odbędzie się kanonizacja bł. Jana Pawła II, wielkiego świadka Jezusa Zmartwychwstałego w naszych czasach. Prośmy Pana za przyczyną naszego świętego Rodaka, byśmy trwali w mężnym wyznawaniu wiary i żyli według jej zasad.

Całej rodzinie diecezjalnej życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych oraz towarzyszymy modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.

+ Andrzej Suski

+ Józef Szamocki

Toruń, Wielkanoc 2014 r.

Do życzeń Księży Biskupów dołączamy także my, duszpasterze Bazyliki Grudziądzkiej. Bóg z miłości do człowieka pozwolił się ukrzyżować i zmartwychwstając odsłonił swoją potęgę. Dzieląc się radością Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa składamy życzenia niegasnącej nadziei i radości płynącej z pustego grobu, zapału i siły, by w ślad za Mistrzem dzielić się miłością. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom życzymy błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Duszpasterze Bazyliki św. Mikołaja Bpa 


+ Pragniemy serdecznie podziękować za złożone w Niedzielę Palmową ofiary do puszek, za które zakupiliśmy kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękujemy także wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie Grobu Pańskiego i naszej świątyni do obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, osobom niosącym sztandary i feretrony w procesji rezurekcyjnej oraz Pierwszej Artystycznej Drużynie Harcerskiej z Grudziądza za pełnienie warty przy Grobie Pańskim.

+ Msze święte w dniu dzisiejszym celebrowane są o godz. 600 (Uroczysta Msza św. z procesją rezurekcyjną), 830, 1000, 1130, 1300, 1800. Obraz Matki Bożej Łaskawej pozostanie odsłonięty przez cały dzień świąteczny. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy, szczególnie modlitwy różańcowej.

+ Przez cały tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 830 odprawiana będzie Nowenna do Miłosierdzia Bożego, w czasie której bezpośrednio przygotowujemy się na dzień kanonizacji błogosławionych papieży, Jana XXIII i Jana Pawła II.

+ W poniedziałek wielkanocny Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Bazyliki Katedralnej w Toruniu.

+ W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, 27 kwietnia obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Jest to także dzień kanonizacji błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II. Prosimy o udekorowanie okien swoich domów i mieszkań, aby podkreślić uroczysty i znaczący dla naszej Ojczyzny wymiar tego dnia. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar na potrzeby Caritas Diecezji Toruńskiej. O godz. 1730 Nieszpory.

+ 30 marca z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie wyruszyła Iskra Miłosierdzia, światło, które ma nam oświecać drogę do Chrystusa. W przyszłą niedzielę, po Mszach św.,  każdy, kto pragnie tę iskrę miłosierdzia przyjąć w swoim domu, będzie mógł odpalić przyniesione przez siebie świece od Paschału znajdującego się w naszej Bazylice.

+ W niedzielę, 27 kwietnia o godz. 1000 w naszej Bazylice zostanie odprawiona Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Grudziądzu oraz ich rodzin.

+ W dniu 7 czerwca organizowany jest wyjazd na spotkanie młodzieży na Polach Lednickich. Koszt wyjazdu to 40 zł. Zapisy w biurze parafialnym lub u ks. Michała.

+ W dni świąteczne sklepik parafialny będzie nieczynny. Prasę katolicką można nabyć w zakrystii. Do nabycia także Modlitewnik za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w cenie 9 zł.

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszły:

     - śp. Bronisława Strzelecka
     - śp. Gertruda Kiełpińska
     - śp. Genowefa Domozych
     - śp. Marzena Stalarczyk


Twoje-Miasto
© Twoje-Miasto Sp. z o.o.