II Niedziela Wielkanocy - 2017-04-23

+ Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc chrześcijanom w Syrii. O godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych w Grudziądzu oraz ich rodzin, a o godz. 13:00 Msza św. z udziałem harcerzy. Na godz. 16:00 serdecznie zapraszamy do Bazyliki na „Bliskie spotkanie ze Starym Testamentem”. Będzie to recytacja fragmentów księgi Hioba, wraz z komentarzami, połączona z koncertem w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.

+ W poniedziałek obchodzimy liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski.

+ Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza na pielgrzymkę do Częstochowy w dniu 20 maja. Rodzina Radia Maryja zaprasza na wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji w dniu 6 maja. Szczegóły na plakatach w gablocie.

+ W przyszłą sobotę, 29 kwietnia odbędzie się pierwsza spowiedź dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 9:45 do spowiedzi przystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9, a o godz. 10:30 z pozostałych szkół. 

+ Przyszła niedziela będzie niedzielą biblijną. Po raz pierwszy przeżywać będziemy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim o Miłosierdziu Bożym, o zjawisku migracji, św. Wojciechu. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Danuta Krajewska

Zmartwychwstanie Pańskie - 2017-04-16

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KSIĘŻY BISKUPÓW

Umiłowani Diecezjanie,

Niedziela wielkanocna jest dniem zwycięstwa życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią, nadziei nad zwątpieniem w sens ludzkich wysiłków i cierpień. Jest to dzień zwycięstwa Jezusa Zmartwychwstałego, który „przezwyciężył śmierć, a nażycie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię” (2 Tm 1,10). On nam otwiera nową drogę, wyprowadza z różnych zaułków doczesności, kieruje nas w stronę ostatecznych przeznaczeń, nadając życiu naszemu nową jakość i perspektywę wieczności. Gdy na tej drodze człowiek dotyka sensu życia, angażuje się w dobro, uczestniczy w tworzeniu lepszego świata, nie wycofuje swego wkładu, swoich wysiłków i trudów, nie rezygnuje także z ofiar i cierpień, bo wie, że stanowią tworzywo niezniszczalnych wartości.
Kościół od zarania swoich dziejów wielbi Boga, który „przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zrodził nas do żywej nadziei” (1 P 1,3). W tym duchu również wzywa wiernych słowami św. Piotra: „radujcie się, choć teraz musicie doznać trochęsmutku z powodu różnorakich doświadczeń” (1 P 1,6). Niosąc w sercach radość i nadzieję, owoce Zmartwychwstania Pańskiego, stajemy się zaczynem odnowy świata. Nadzieja bowiem jest perspektywą i mobilizacją. Jest rzeczywiście tym, co woła, przynagla, stawia na nogi. Ona widzi dalej, dlatego wyzwala entuzjazm i siły, umacnia wolę działania.
„Jest rzeczą bardzo ważną, ażeby przekroczyć próg nadziei, nie zatrzymywać się przed nim, ale pozwolić się prowadzić” (Jan Paweł II). Z tym życzeniem idziemy do Was, Siostry i Bracia, w niedzielę wielkanocną, kiedy wspólnie świętujemy jutrzenkę naszego zbawienia – Zmartwychwstanie Chrystusa. Niech zwycięski i chwalebny Pan, jedyna nasza nadzieja, wszystkim szczodrze błogosławi.

Toruń, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 2017 r.
+ Andrzej Suski
+ Józef Szamocki

+ Do życzeń Księży Biskupów dołączamy także my, duszpasterze Bazyliki Grudziądzkiej. Bóg z miłości do człowieka pozwolił się ukrzyżować i zmartwychwstając odsłonił swoją potęgę. Dzieląc się radością Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa składamy życzenia niegasnącej nadziei i radości płynącej z pustego grobu, zapału i siły, by w ślad za Mistrzem dzielić się miłością. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom życzymy błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

+ Pragniemy serdecznie podziękować za złożone w Niedzielę Palmową ofiary do puszek, za które zakupiliśmy kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękujemy także wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie Grobu Pańskiego i naszej świątyni do obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, osobom niosącym sztandary i feretrony w procesji rezurekcyjnej oraz harcerzomi młodzieży należącej do Związku Strzeleckiego Strzelecza pełnienie warty przy Grobie Pańskim.

+ Dzisiaj o godz. 6:00 – uroczysta Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00.

+ W poniedziałek wielkanocny Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Bazyliki Katedralnej w Toruniu.   

+ Przez cały tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 8:30 odprawiana będzie Nowenna 
do Miłosierdzia Bożego.

+ W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, 23 kwietnia, obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc chrześcijanom w Syrii. O godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych w Grudziądzu oraz ich rodzin. Na godz. 16:00 zapraszamy do Bazyliki na Bliskie spotkanie ze Starym Testamentem. Będzie to koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu połączony z recytacją fragmentów księgi Hioba.   

+ W dni świąteczne sklepik parafialny będzie nieczynny. Prasę katolicką można nabyć w zakrystii. 

Niedziela Palmowa - 2017-04-09

+ Dzisiaj przed Mszą św. o godz. 11:30 dzieci z palmami gromadzą się pod Krzyżem Misyjnym skąd uda się procesja do kościoła. O godz. 16:00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, a po nimzapraszamy na koncert w wykonaniu scholi parafialnej. 

+ Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego.  

+ W Wielką Środę o godz. 18:00 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. 

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ W kancelarii parafialnej, do 12 kwietnia, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. wielkanocną w Wielki Piątek, tj. 14 kwietnia, w godzinach przedpołudniowych. 

+ W gablocie wywieszone są propozycje projektów w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy do zapoznania się w nimi i oddania głosu. 

+++ WIELKANOCNA SPOWIEDŹ PARAFIALNA 

WIELKI WTOREK – 11 kwietnia

- spowiedź przedświąteczna z udziałem zaproszonych księży w naszej parafii 
w godzinach od 6:30 do 7:00 oraz od 8:00 do 9:30 i po południu od 17:00 do 19:00 z przerwami na czas Mszy św. Bardzo prosimy o nie odkładanie przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania na późniejsze dni Wielkiego Tygodnia.

+++ ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 13 kwietnia

- 19:00 – uroczysta MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.

- po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie będzie możliwość adoracji do godz. 22:00. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy, by znaleźć choć chwilę czasu na osobistą modlitwę i adorację. 


WIELKI PIĄTEK – 14 kwietnia

- od godz. 6:30 przez cały dzień zachęcamy do adoracji w ciemnicy, gdzie Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony na pamiątkę uwięzienia Chrystusa.

- 8:00 – Jutrznia z Godziną Czytań,

- 15:00 – rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego jako przygotowanie 
do obchodów Niedzieli Miłosierdzia

- 19:00 – LITURGIA WIELKOPIĄTKOWA

- w trakcie adoracji Krzyża odśpiewamy Gorzkie Żale

- ostatnim elementem liturgii Wielkiego Piątku jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego

- możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 23:00.

- obowiązuje post ścisły – bez możliwości dyspensowania!

- kancelaria parafialna w godzinach popołudniowych będzie nieczynna.


WIELKA SOBOTA – 15 kwietnia

- 6:30 – wznowienie Adoracji przy Grobie Pańskim.

- 8:00 – Jutrznia z Godziną Czytań

- święcenie pokarmów na stół wielkanocny o pełnych godzinach od 12:00 do 17:00; wszyscy, którzy podjęli się zbiórki jałmużny wielkopostnej przynoszą skarbonki, których zawartość zostanie przekazana do Grudziądzkiego Centrum Caritas.

- 15:00 – nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego, a po niej święcenie pokarmów; 

- 20:00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ z odnowieniem Przymierza Chrztu św. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 16 kwietnia

- 6:00 – UROCZYSTA MSZA ŚW. ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO 
Z  PROCESJĄ  REZUREKCYJNĄ.

- pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00

- tego dnia nie będzie możliwości przystąpienia do sakramentu spowiedzi

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma Miłujcie się i Nasza Arka. W sklepiku parafialnym można zaopatrzyć się także w książeczki pt. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte w cenie 2 złotych. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Zygmunt Laskowski
śp. Bronisław Sobociński

V Niedziela Wielkiego Postu - 2017-04-02

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice: 
- godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
- godz. 16:30 – dla dzieci
- godz. 19:00 – dla młodzieży 
W niedzielę o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

+ Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolekty na potrzeby inwestycyjne w parafii. 

+ Dzisiaj bezpośrednio po zakończeniu Gorzkich Żali odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca. 

+ Także dzisiaj zapraszamy wszystkich do Bazyliki na godz. 19:00 na koncert pasyjny w wykonaniu chóru Alla Camera. 

+ Dzisiaj wzorem lat ubiegłych będą dyżurowali wolontariusze, by bezpłatnie pomóc wypełnić dokumenty konieczne dla przekazania 1% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Dyżur będzie trwał w salce przy sklepiku od 8:00 do 14:00. W tym celu emeryci i renciści przynoszą ze sobą przysłany przez ZUS lub KRUS PIT 40A. Warto zaznaczyć, że przekazana kwota podatku nie uszczupla dochodu lecz pomniejsza o 1% podatek oddawany do budżetu Państwa. W ten sposób sami decydujemy na co ma być przeznaczony 1% naszego podatku i realnie pomagamy organizacjom pożytku publicznego.

+ W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 

+ W środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu charytatywnego im. św. o. Pio.

+ W pierwszy czwartek miesiąca Godzina Święta o 17:00 i okazja do spowiedzi. Na Mszę św. szczególnie zapraszamy członków apostolatu Margaretka. 

+ W pierwszy piątek kwietnia spowiedź od godz. 15:30. O godz. 16:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci, a po nim obrzęd Komunii św. 

+ Tradycją lat ubiegłych w piątek przed Niedzielą Palmową, a więc 7 kwietnia, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się ona o godz. 17:00 w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła na Lotnisku, a zakończy Mszą św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP przy ul. Moniuszki. Nasza parafia poniesie krzyż od stacji VII do VIII. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i czynnego udziału w nabożeństwie poprzez niesienie krzyża. 

+ W sobotę, 8 kwietnia, ks. Artur odwiedzi chorych z posługą sakramentalną. O godz. 20:00 Apel Maryjny. 

+ Za tydzień, Niedzielą Palmową czyli Męki Pańskiej, rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Przed Mszą św. o godz. 11:30 dzieci z palmami gromadzą się pod Krzyżem Misyjnym skąd uda się procesja do kościoła. Po zakończeniu nabożeństwa Gorzkich Żali odbędzie się koncert w wykonaniu scholi parafialnej. Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. 

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ W biurze parafialnym (w godzinach urzędowania) można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej. 

+ W kancelarii parafialnej, do 12 kwietnia, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. wielkanocną w Wielki Piątek, tj. 14 kwietnia, w godzinach przedpołudniowych. 
+ Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

+ Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu zwraca się z prośbą o oddawanie głosów w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego na projekt wykonania wielofunkcyjnego boiska sportowego na terenie Szkoły, natomiast społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 prosi o oddawanie głosów na budowę placu sportowo – rekreacyjnego. Szczegóły obu akcji znajdują się w gablocie. 

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela,najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma Miłujcie się i Nasza Arka. W sklepiku parafialnym można zaopatrzyć się także w książeczki pt. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte w cenie 2 złotych. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Halina Szczepańska
śp. Zofia Olesińska
IV Niedziela Wielkiego Postu - 2017-03-26

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice: 
- godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
- godz. 16:30 – dla dzieci
- godz. 19:00 – dla młodzieży 
W niedzielę o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

+ Dzisiaj na Mszy św. o godz. 10:00 będziemy dziękować Bogu za Diecezję Toruńską 
w 25 rocznicę jej utworzenia. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św.. Po Mszy św. wieczornej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają do naszej świątyni na kolejny Wieczór Uwielbienia.

+ Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas. 

+ W czwartek, 30 marca na Mszy św. o godz. 18:00 Ksiądz Biskup Józef Szamocki udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej z naszej parafii oraz parafii p.w. Ducha Świętego. 

+ W sobotę, 1 kwietnia, o godz. 8:00 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy parafialna pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium w Oborach. O godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Ks. Piotr i ks. Mariusz odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Ks. Artur odwiedzi chorych w sobotę, 8 kwietnia. 

+ W niedzielę, 2 kwietnia, bezpośrednio po zakończeniu Gorzkich Żali odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne w parafii.

+ Także w przyszłą niedzielę, zapraszamy wszystkich do Bazyliki na godz. 19:00 na koncert pasyjny w wykonaniu chóru Alla Camera.

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ W biurze parafialnym (w godzinach urzędowania) można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej. 

+ Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

+ Zachęcamy wszystkich do zapoznania się w miniwystawą zdjęć przedstawiających niektóre ważniejsze wydarzenia z życia naszej parafii w minionych 25 latach, od początku istnienia Diecezji Toruńskiej. Ekspozycja znajduje się w nawie południowej. 

+ Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu zwraca się z prośbą o oddawanie głosów w ramach Grudziądzkiego Projektu Obywatelskiego na projekt wykonania wielofunkcyjnego boiska sportowego do gry w piłkę nożną, ręczną oraz siatkówkę na terenie Szkoły. Głos mogą oddać osoby mieszkające w okręgu nr 4; Symbol zadania ZSG-H: 41/2017.

+ Dyrekcja Szpitala Regionalnego w Grudziądzu zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne. Szczegóły znajdują się w gablocie. 

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela,a w nim m.in. o chrześcijańskich korzeniach Unii Europejskiej, o reformie administracyjnej Kościoła w 1992 roku, o Dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętegoi odpowiedzi na fundamentalne pytania o życie człowieka, a w dodatku toruńskim o rocznicy utworzenia diecezji, o odnowieniu misji w naszej parafii. Do nabycia także czasopisma Miłujcie się i Nasza Arka. W sklepiku parafialnym można zaopatrzyć się także w książeczki pt. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte w cenie 2 złotych. Jest to prosty i skuteczny przewodnik po codziennej lekturze Biblii.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Jolanta Ścieszka
śp. Czesław Jarantewicz

III Niedziela Wielkiego Postu - 2017-03-19

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice: 
- godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
- godz. 16:30 – dla dzieci
- godz. 19:00 – dla młodzieży 
W niedzielę o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

+ Dzisiaj o godz. 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem Harcerzy.

+ Z racji przypadającej dziś niedzieli, uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP została przeniesiona na dzień jutrzejszy. Msze św. według porządku dnia powszedniego. 

+ Od poniedziałku do środy trwać będą rekolekcje dla młodzieży z  gimnazjum i ze szkół średnich. Prowadzić je będzie Szkoła Nowej Ewangelizacji z Torunia. W poniedziałek i we wtorek na godz. 18:30 zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu z tymi osobami i wspólnej modlitwy. 
+ W poniedziałek, wtorek i środę o godz. 16:00 odbędą się próby dla młodzieży przygotowującej się do uroczystości Bierzmowania. 

+ W piątek 24 marca, o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie Koła Miłośników Grudziądzkiej Bazyliki.

+ W przyszłą sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Życia i Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy św. o godz. 8:30 i 18:00 będzie możliwość złożenia deklaracji i przystąpienia do tego dzieła modlitwy w intencji dzieci poczętych a nienarodzonych. O godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym. 

+ W sobotę, 25 marca o godz. 8:20 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy autokar z osobami udającymi się na centralne obchody Jubileuszu Diecezji Toruńskiej do Torunia.

+ W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10:00 będziemy dziękować Bogu za Diecezję Toruńską w 25 rocznicę jej utworzenia. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Bardzo prosimy o obecność wszystkich rodziców. Po Mszy św. wieczornej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają do naszej świątyni na kolejny Wieczór Uwielbienia.

+ W przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas. 

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ W biurze parafialnym (w godzinach urzędowania) można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej. 

+ Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma Miłujcie się i Nasza Arka. W sklepiku parafialnym można zaopatrzyć się także w książeczki pt. Jak czytać i rozumieć Pismo Święte w cenie 2 złotych. Jest to prosty i skuteczny przewodnik po codziennej lekturze Biblii. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Krzysztof Leśniak
śp. Antoni Kręcichwost

II Niedziela Wielkiego Postu - 2017-03-12

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice: 
- godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
- godz. 16:30 – dla dzieci
- godz. 19:00 – dla młodzieży 
W niedzielę o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

+ Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na misyjne dzieło pomocy Ad gentes. 

+ Także dzisiaj Mszą św. o godz. 11:30 rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9. Przedpołudniowe spotkania odbywać się będą w szkole, natomiast o godz. 16:30 dzieci spotykają się w kościele: w poniedziałek na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, we wtorek będzie okazja do spowiedzi świętej, natomiast w środę Msza św. na zakończenie rekolekcji. Plan rekolekcji wywieszony został w gablocie. 

+ Po nabożeństwie Gorzkich Żali w salce przy sklepiku odbędzie się spotkanie zelatorek Żywego Różańca. 

+ W poniedziałek po Mszy św. o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 

+ We wtorek po Mszy św. o godz. 8:30 odbędzie się spotkanie parafialnego Klubu Seniora. 

+ W środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu charytatywnego.

+ W czwartek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

+ W przyszłą niedzielę o godz. 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem Harcerzy. 

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ W bibliotece do odbioru i zakupu jest kolejny numer miesięcznika "List do Pani". 

+ W biurze parafialnym (w godzinach urzędowania) można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej. 

+ W sobotę, 25 marca w Toruniu przeżywać będziemy centralne uroczystości Jubileuszu 25 latistnienia Diecezji Toruńskiej. Osoby chętne na wyjazd (liczba miejsc ograniczona) proszone są o zgłaszanie się do środy w biurze parafialnym, lub dzisiaj po zakończeniu Mszy św. w zakrystii. Koszt wyjazdu 10 zł. 

+ Serdecznie zapraszamy na rekolekcje wielkopostne dla Rzemiosła, które odbędą się w parafii p.w. Ducha Św. w dniach od 20 do 22 marca o godz. 19:00.

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma Miłujcie się i Nasza Arka.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Ryszard Dylewski

I Niedziela Wielkiego Postu - 2017-03-05

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice: 
- godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
- godz. 16:30 – dla dzieci
- godz. 19:00 – dla młodzieży 
W niedzielę o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

+ REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE.
Rozpoczynamy dzisiaj doroczne, parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku będą one odnowieniem i kontynuacją Misji Świętych jakie przeżywaliśmy w kwietniu 2016 roku. Poprowadzą je ci sami misjonarze, Redemptoryści: o. Jacek Dubel i o. Wojciech Bieszke. Dzisiaj o godz. 6:30; 8:30; 10:00 i 18:00 Msze św. z nauką misyjną dla dorosłych; o godz. 11:30 Msza św. z nauką dla dzieci i o godz. 13:00 Msza św. z nauką dla młodzieży. O godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. z nauką misyjną o godz. 8:30; 10:00 i 18:00.
Codziennie po Mszy św. o godz. 8:30 do 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.
W poniedziałek od godz. 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, w środę od godz. 17:00 modlitwa różańcowa i Nowenna. Natomiast we wtorek rekolekcyjna Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Rozpocznie się na boisku Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Fortecznej. Wszystkich parafian zapraszamy w to miejsce na godz. 16:30 we wtorek 7 marca. Z boiska wyruszymy w kierunku Bazyliki ulicami Forteczną, Kościuszki, Solną, Podgórną, Starą zatrzymując się na rozważanie 14 stacji. Krzyż będą nieśli przedstawiciele różnych grup parafialnych. Serdecznie zapraszamy do udziału z lampionami gdyż zakończenie przewidujemy ok. godz. 1800.
Szczegółowy plan renowacji misji świętych jest wywieszony w gablocie, w kruchtach, na stronie internetowej. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach.

+ Dzisiaj bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa Gorzkich Żali odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.

+ Dzisiaj, wzorem lat ubiegłych będą dyżurowali wolontariusze, by bezpłatnie pomóc wypełnić dokumenty konieczne dla przekazania 1% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Dyżur będzie trwał w salce przy sklepiku od 8:00 do 14:00. W tym celu emeryci i renciści przynoszą ze sobą przysłany przez ZUS lub KRUS PIT 40A. Warto zaznaczyć, że przekazana kwota podatku nieuszczupla dochodu lecz pomniejsza o 1% podatek oddawany do budżetu Państwa. W ten sposób sami decydujemy na co ma być przeznaczony 1% naszego podatku i realnie pomagamy organizacjom pożytku publicznego. 

+ W środę, 8 marca, o godz. 20:00 zapraszamy na Apel Maryjny ku czci Matki Bożej Łaskawej.

+ W czwartek o godz. 17:30 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy prowadzone przez Franciszkański Zakon Świeckich.  

+ W sobotę, 11 marca ks. Mariusz odwiedzi chorych z posługą sakramentalną. 

+ Także w sobotę, Mszą św. o godz. 10:30 w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Grudziądzu rozpocznie się Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej. 

+ W przyszłą niedzielę, Mszą św. o godz. 11:30 rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na misyjne dzieło pomocy Ad gentes. 

+ Do nabycia są wielkanocne świece „Caritas” w cenie 11 zł.

+ Rozpoczął się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. W biurze parafialnym 
(w godzinach urzędowania) można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej.

+ Serdecznie zapraszamy kobiety i mężczyzn do włączenia się w działalność chóru parafialnego Kolegiata. Znajomość nut nie jest obowiązkowa. Próby chóru odbywają się we wtorki i piątki, w salce parafialnej o godz. 19:00.

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim o cudownych uzdrowieniach w Lourdes, procesie beatyfikacyjnym kard. Hlonda, Społecznej Krucjacie Miłości ogłoszonej przez kard. Wyszyńskiego, o Żołnierzach Wyklętych i Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych, a w dodatku toruńskim o dniu chorego i święcie Służby Więziennej w naszej Bazylice, obchodach rocznicy śmierci bł. Ks. S. Frelichowskiego oraz nadaniu ks. biskupowi Andrzejowi Suskiemu honorowego tytułu Osobowość Powiatu Działdowskiego. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma Miłujcie się, Nasza Arka oraz kalendarz z Ewangelią na Wielki Post w cenie 20 zł. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
śp. Tadeusz Kostkowski
śp. Danuta Majewski
śp. Henryk Jarzyński
śp. Stefania Grajewska
​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31
Twoje-Miasto
© 2010-2015 Kolegiata Grudziądz Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o.