XXVIII Niedziela Zwykła - 2017-10-15

+ Nabożeństwo różańcowe dla dorosłych codziennie o godz. 17:30, dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16:30. Różaniec odmawiany jest także w kościele od poniedziałku do piątku o godz. 8:00, dla tych, którzy nie mogą przybyć na wieczorne nabożeństwo. 

+ Dzisiaj o godz. 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem harcerzy.

+ Codziennie w łączności z Mszą św. o godz. 8:30 odprawiana będzie Nowenna do św. Jana Pawła II przed uroczystością, która przypada w niedzielę, 22 października. 

+ W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

+ W roku obchodów setnej rocznicy objawień w Fatimie po terenie diecezji toruńskiej peregrynuje figura Matki Bożej Fatimskiej. We wtorek, 17 października zapraszamy wszystkich do parafii Niepokalanego Serca NMP (księża Marianie), gdzie o godz. 18:00 nastapi powitanie figury fatimskiej, następnie Msza św. i czuwanie trwające przez całą noc, do środy, 18 października do godz. 15:30. Szczegółowy program nawiedzenia znajduje się w gablocie. 

+ W czwartek po Mszy św. o godz. 8:30 zapraszamy na spotkanie parafialnego klubu seniora. 

+ W przyszłą niedzielę na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego obchodzimy uroczystość św. Jana Pawła II, patrona województwa. W naszej Bazylice o godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św., w czasie której poświęcony zostanie ołtarz ku czci Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II. Za nawiedzenie naszej świątyni będzie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. 

+ W przyszłą niedzielę rozpoczyna się tydzień szczególnej modlitwy w intencji misji. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby misji. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia także czasopismo Nasza Arka, książka wydana z okazji Jubileuszu 25lecia Diecezji Toruńskiej w cenie 35 zł. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
- śpUrszula Borkowska

XXVI Niedziela Zwykła - 2017-10-01

+ Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby inwestycyjne w parafii.

+ Dzisiaj na Mszy św. o godz. 11:30, dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św. zostaną poświęcone różańce. O godz. 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

+ Nabożeństwo różańcowe dla dorosłych codziennie o godz. 17:30, dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16:30. Różaniec odmawiany będzie także w kościele od poniedziałku do piątku o godz. 8:00, dla tych, którzy nie będą mogli przybyć na wieczorne nabożeństwo. 

+ We wtorek, 3 października o godz. 17:00 ostatni dzień Nowenny do św. Franciszka we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Po Mszy św. o godz. 18:00 zapraszamy na misterium mówiące o błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu, tzw. Transitus. 

+ W pierwszy czwartek miesiąca Godzina Święta od 17:00 i okazja do spowiedzi. Szczególnie zapraszamy członków Apostolatu Margaretka, dla których po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie w Kawiarence pod plebanią.

+ W pierwszy piątek października spowiedź dla dzieci od godz. 15:30. O godz. 16:30 nabożeństwo różańcowe a po nim obrzęd Komunii św. 

+ W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalnemu Sercu Maryi. Ks. Artur i ks. Piotr odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Ks. Mariusz odwiedzi chorych 14 października. 

+ W sobotę, 7 października w całej Polsce organizowana jest akcja modlitewna Różaniec do granic. Osoby, które nigdzie nie wyjadą zapraszamy do odmówienia wspólnie czterech części różańca w Bazylice po Mszy św. o godz. 8:30. 

+ W sobotę, 7 października o godz. 7:00 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy parafialna pielgrzymka do Gietrzwałdu i Głotowa. 

+ W niedzielę, 8 października obchodzić będziemy XVII Dzień Papieski pod hasłem Idźmy naprzód z nadzieją. Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

+ W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii franciszkanów z Krakowa, którzy podczas homilii przybliżą nam postacie pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy-męczenników – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego – zamordowanych w Peru 9.08.1991 a wyniesionych na ołtarze 5.XII.2015 r. Po każdej Mszy będzie możliwość ucałowania relikwii, jak również przy wyjściu z kościoła każdy będzie mógł otrzymać dla siebie i dla swojej rodziny relikwie drugiego stopnia (cząstki ich ubrań). Tam również będzie można złożyć do puszki ofiarę na misje franciszkańskie i na rozwój kultu męczenników, jako podziękowanie za słowo Boże i otrzymane relikwie. Bracia będą również rozprowadzać materiały związane z męczennikami: książki, filmy, obrazki, oraz różańce z relikwiami męczenników.

+ Także w przyszłą niedzielę o godz. 6:30 sprawowana będzie Msza św. w intencji uczestników spotkania przewodników z całej Polski. Na godz. 20:00 zapraszamy na Apel Maryjny, który poprowadzą oo. Franciszkanie.

+ W związku z dużą ilością dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii świętej została podjęta decyzja o wyznaczeniu drugiego terminu uroczystości. Będzie to sobota, 26 maja. W związku z tym, za tydzień, 8 października po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się obowiązkowe spotkanie dla wszystkich rodziców dzieci z trzecich klas szkół podstawowych.  

+ W sobotę, 14 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa Przyjaciół WSD, Apostolatu Margaretka oraz wszystkich pragnących wspierać modlitwą kapłanów i kleryków naszej Diecezji. Z naszej parafii organizowany jest wyjazd autokarem. Koszt wyjazdu to 20 zł. Zapisy do soboty, 7 października. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim o modlitwie Różaniec do granic, o aniołach, o działalności fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia a w dodatku toruńskim o odpuście i festiwalu muzyki organowej i kameralnej w naszej Bazylice,. Do nabycia także czasopismo Nasza Arka, Brewiarze dla świeckich w cenie 20 zł oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych. 

XXV Niedziela Zwykła - 2017-09-24

SŁOWO BISKUPA TORUŃSKIEGO
PRZED OBCHODAMI 50 ROCZNICY KORONACJI WIZERUNKU
MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W TORUNIU

Umiłowani Diecezjanie,
 
      Rok bieżący został opromieniony wieloma obchodami jubileuszowymi. W tym roku przypada 100. lecie objawień Matki Bożej w Fatimie i 140 rocznica objawień w Gietrzwałdzie. W polskich sanktuariach maryjnych trwają uroczystości jubileuszowe, które przywołują na pamięć historyczne koronacje wizerunków Matki Bożej na Jasnej Górze, w Gietrzwałdzie i w Licheniu. Również nasza diecezja, ustanowiona przed 25 laty, ma szczególny powód uczczenia swej Patronki w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, słynącej łaskami, przyozdobionej papieskimi koronami przez Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, w pamiętnym dniu 1 października 1967 roku.
      Zbliża się 50 rocznica koronacji tego świętego Wizerunku. Doświadczamy przy nim macierzyńskiej bliskości i nieustannej pomocy Maryi tak jak doznała pomocy Jej krewna Elżbieta na czas rozwiązania, jak otrzymali pomoc nowożeńcy w Kanie Galilejskiej oraz pierwsi chrześcijanie trwający na modlitwie z Matką Chrystusową. Wspólnie z Maryją niesiemy pomoc bliźnim w potrzebie i razem z Nią wielbimy Boga, który czyni wielkie rzeczy.
      Zapraszam serdecznie kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich na uroczystość z okazji jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której zostaliśmy zawierzeni jako nowa diecezja przez św. Jana Pawła II. Uroczysta liturgia dziękczynna pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, odbędzie się w toruńskim sanktuarium diecezjalnym na Bielanach w dniu 30 września (sobota), o godz. 17.00.
      Całą rodzinę diecezjalną zawierzam czułej opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
+ Wasz biskup Andrzej

+ Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas Diecezji Toruńskiej. 

+ Także dzisiaj o godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji p. Adama Bujaka, tegorocznego laureata Nagrody im. ks. Janusza Pasierba. Natomiast Mszą św. o godz. 13:00 rozpocznie się w naszej Bazylice IV Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej i Religijnej. Ze względu na festiwal nie będzie Nieszporów. 

+ W czwartek, 28 września o godz. 15:00 przed kościołem rektorskim odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji Koronka na ulicach miast świata. 

+ W sobotę, o godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym. 

+ W przyszłą niedzielę rozpoczyna się miesiąc październik poświęcony szczególnie modlitwie różańcowej. Nabożeństwo różańcowe o godz. 17:30.

+ Także w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11:30, dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św. zostaną poświęcone różańce. O godz. 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne w parafii. 

+ Wspólnota młodzieżowa działająca przy naszej parafii zaprasza na spotkania w salce parafialnej w każdy piątek o godz. 19:00. 

+ Grudziądzka Rada Seniorów wspólnie z Komendą Miejską Policji i Strażą Miejską realizuje projekt adresowany do osób starszych pn. „Świadomy i bezpieczny Senior”. Spotkania połączone z prezentacją multimedialną organizowane są na poszczególnych osiedlach Grudziądza. Najbliższe spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Sienkiewicza w dniu 28 września o godz. 16:00.

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, Brewiarze dla świeckich w cenie 20 zł.

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
- śpLena Zielecka
- śpJanina Jaroszewska
- śpKrystyna Goszka
- śpAdam Henzel
- śpMarianna Hardt
- śpWiesław Abryszewski

XXIV Niedziela Zwykła - 2017-09-17

SŁOWO BISKUPA TORUŃSKIEGO
z okazji 25-lecia
Caritas Diecezji Toruńskiej

Siostry i Bracia,
Umiłowani Diecezjanie,

     W roku jubileuszowym naszej diecezji także Caritas Diecezji Toruńskiej obchodzi 25-lecie swej działalności w służbie ludziom potrzebującym pomocy, którą świadczy w duchu chrześcijańskiej miłości do Boga i bliźniego. Jest to zarazem pomoc duchowa i materialna. Stanowi ona niejako ramię duszpasterskiej misji Kościoła, a także ważny element integracji społecznej poprzez stałą współpracę Caritas ze wspólnotami parafialnymi, instytucjami życia publicznego oraz indywidualnymi darczyńcami.
     Rozległą i wielokierunkową działalność charytatywną nasza Caritas prowadzi w jedenastu ośrodkach i centrach zorganizowanych na terenie diecezji, gdzie nieprzerwanie realizuje projekty pomocowe, doraźne i ciągłe, takie jak: jadłodajnie, noclegownie, schroniska, łaźnie, świetlice, bursy dla młodych, stacje opieki z pomocą medyczną i rehabilitacją, środowiskowe domy samopomocy dla osób po leczeniu psychiatrycznym. Należy również wspomnieć różne akcje pomocowe w ciągu roku, m. in. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Warto być bohaterem”, „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”.
     W swej działalności, inspirowanej „wyobraźnią miłosierdzia” (Jan Paweł II), czyli z uwzględnieniem aktualnych niedostatków i potrzeb wielu osób, Caritas opiera się na bezinteresownej pracy wolontariuszy. Dla ich formacji od młodych lat życia powstały Szkolne Koła Caritas w liczbie 243.
     Pierwszy Jubileusz Caritas Diecezji Toruńskiej jest szczególną okazją do wspólnej promocji tej zasłużonej instytucji diecezjalnej i dalszej współpracy na rzecz jej rozwoju jako świadectwa dawanego Chrystusowi i Ewangelii. Możemy to czynić choćby odpisem podatkowym 1% i ofiarami składanymi do puszek zwłaszcza wówczas, gdy trzeba nieść pomoc ofiarom klęsk i kataklizmów w kraju i na świecie. Niech pomoc materialna dla potrzebujących będzie zawsze zasilana modlitwą i duchowymi ofiarami.
     Dziękując Bogu za wiele pięknych owoców służby ludziom w potrzebie, obejmuję serdeczną wdzięcznością i pasterskim błogosławieństwem wszystkich darczyńców, wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Toruńskiej.

 + Wasz biskup Andrzej

+ Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego 
w Toruniu.

+ Dzisiaj, po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci z trzecich klas szkół podstawowych, które w tym roku szkolnym będą przygotowywać się do przyjęcia I Komunii św. Natomiast po Mszy św. o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży trzecich klas gimnazjum pragnących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i ich rodziców. Na to spotkanie zapraszamy także osoby dorosłe, które pragną przyjąć ten sakrament.

+ W przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na dzieła miłosierdzia prowadzone przez Caritas Diecezji Toruńskiej. 

+ W przyszłą niedzielę o godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji p. Adama Bujaka, tegorocznego laureata Nagrody im. ks. Janusza Pasierba. Natomiast Mszą św. o godz. 13:00 rozpocznie się w naszej Bazylice Festiwal Pieśni Maryjnej. Tego dnia nie będzie Nieszporów. 

+ Wspólnota młodzieżowa działająca przy naszej parafii zaprasza na spotkania w salce parafialnej w każdy piątek o godz. 19:00. w najbliższą sobotę na godzinę 9:30 zapraszamy chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu jako ministranci.  

+ Do 24 września w Grudziądzu trwać będzie XXXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Idźcie i głoście”. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się w gablocie. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo Nasza Arka poświęcone objawieniom Matki Bożej w Gietrzwałdzie, Brewiarze dla świeckich w cenie 20 zł oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
- śpBernard Jaworski
- śpMarianna Mossakowska
- śpHelena Korczowska

XXIII Niedziela Zwykła - 2017-09-10

+ Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością i aktywnością przyczynili się do ubogacenia uroczystości odpustowych w naszym sanktuarium. „Bóg zapłać!” osobom przygotowującym i dekorującym świątynię, scholi parafialnej i grupie pielgrzymkowej za poprowadzenie czuwania przed obrazem Matki Bożej, chórowi „Kolegiata”, Wspólnocie Żywego Różańca,  Apostolatowi Margaretka.

+ Jutro o godz. 6:00 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy parafialna pielgrzymka do Częstochowy, Zakopanego, Krakowa i Piekar Śląskich. 

+ Także jutro po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego zespołu charytatywnego im. św. o. Pio. 

+ W środę, 13 września ze względu na nabożeństwo fatimskie, o godz. 17:30 Nowenna do Matki Bożej Łaskawej, po niej Msza św. i nabożeństwo fatimskie z różańcową procesją światła. 

+ W czwartek, 14 września o godz. 18:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana będzie uroczysta suma odpustowa. 

+ W piątek, 15 września o godz. 17:15 z naszej Bazyliki do Kaplicy Matki Bożej Królowej Pokoju w Wielkich Lniskach wyruszy doroczny Marsz Pokoju. O godz. 19:00 w Wielkich Lniskach Msza św. w intencji pokoju a po niej poczęstunek. Powrót autokarem ok. godz. 21:00. 

+ Także w piątek o godz. 19:30 w parafii pw. św. Stanisława Biskupa na Rządzu odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie młodzieży Pokolenie JP II. 

+ W sobotę, 16 września, po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

+ W przyszłą niedzielę, po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci z trzecich klas szkół podstawowych, które w tym roku szkolnym będą przygotowywać się do przyjęcia I Komunii św. Natomiast po Mszy św. o godz. 13:00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży trzecich klas gimnazjum pragnących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i ich rodziców. Na to spotkanie zapraszamy także osoby dorosłe, które pragną przyjąć ten sakrament.

+ W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. 

+ W dniach od 15 do 24 września w Grudziądzu odbywać się będzie XXXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Idźcie i głoście”. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się w gablocie. 

+ Są jeszcze wolne miejsca na Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin 23 i 24 września do Częstochowy. Zapisy do środy w biurze parafialnym.

+ Grudziądzka Rada Seniorów wspólnie z gminą-miasto Grudziądz i posłem na Sejm Panem Tomaszem Szymańskim organizują Grudziądzki Dzień Seniora. Impreza odbędzie się dnia 16 września w godz. od 13:00 do 18:00 na Marinie przy. ul. Portowej. Szczegółowy program imprezy znajduje się w gablocie. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo Nasza Arka poświęcone objawieniom Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz Brewiarze dla świeckich w cenie 20 zł. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
- śp. Adam Bogalecki
- śp. Marian Pawski
- śpZygfryd Kościński 
​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31
Twoje-Miasto
© 2010-2015 Kolegiata Grudziądz Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o.