​Niedziela Trójcy Najświętszej - 2016.05.22

Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane będą:
   - dla dorosłych – codziennie o godz. 17:30 
   - dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16:30 (z wyjątkiem uroczystości Bożego Ciała)

Dzisiaj na godz. 16:00 zapraszamy do Bazyliki na koncert maryjny, który będzie zwieńczeniem warsztatów chóralnych, które odbyły się w naszym kościele w dniu wczorajszym. Wystąpią soliści oraz chóry grudziądzkich parafii. Także na godz. 16:00 do Kawiarenki pod plebanią zapraszamy na kolejną katechezę o Bożym Miłosierdziu.  

Dzisiaj o  godz. 18:00 w  parafii  św.  Maksymiliana  na  Strzemięcinie  odbędzie  się  spotkanie przed  pielgrzymkowe  pieszych  pielgrzymów  z  Grudziądza  na  Jasną  Górę. 

W poniedziałek i środę ok. godz. 17:15 odbędą się próby dla dzieci sypiących kwiatki w czasie procesji Bożego Ciała. 

W czwartek, 26 maja obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze św. w naszej Bazylice sprawowane będą o godz. 6:30, 8:30, 10:00 (uroczysta suma, po której wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta), na zakończenie procesji o godz. 13:00 i o 18:00. Procesja eucharystyczna przejdzie ulicami naszego miasta: Rynkiem, Pańską, Szkolną, Małogroblową i Mickiewicza – do kościoła Niepokalanego Serca NMP, Kosynierów Gdyńskich, Starą, Placem Miłośników Astronomii, Kościelną – do Bazyliki, gdzie nastąpi zakończenie procesji. Jako wyraz naszej wiary w obecność Chrystusa w sakramencie Eucharystii, prosimy o udekorowanie okien swoich domów na trasie procesji. Prosimy także o zorganizowanie się wzorem lat ubiegłych osób noszących feretrony, sztandary, tak aby procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta w uroczystość Bożego Ciała jak i w oktawie, miała charakter jak najbardziej uroczysty. 

W oktawie uroczystości tradycyjne procesje eucharystyczne wokół Bazyliki w łączności z nabożeństwem majowym. 

W sobotę, 28 maja o godz. 8:30 odprawiona zostanie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym. 

W przyszłą niedzielę, 29 maja, na Mszy św. o godz. 10:00  dzieci z trzecich klas szkół podstawowych przystąpią do I Komunii św. Prosimy bardzo, aby osoby uczęszczające na tę Mszę św., a nie związane z uroczystością I Komunii św., wyjątkowo w tym dniu wybrały inną godzinę Mszy św., jednocześnie umożliwiając uczestniczenie w liturgii bliskim i rodzinom dzieci pierwszokomunijnych. 

W przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

W dniach 12-14 września br. organizowana jest parafialna pielgrzymka do Częstochowy, Łagiewnik, Wieliczki i Dębowca. Koszt wyjazdu to 340 zł. Szczegółowe informacje zamieszczone zostały w dzisiejszym wydaniu Nowin Parafialnych. 

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, a  w nim m.in. druga  część  biografii  ostatniego przedwojennego proboszcza  naszej parafii  ks.  dra Antoniego Pastwy, czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Krystyna Przybyłowska
     - śp. Zygmunt Turski
     - śp. Gertruda Watkowska
     - śp. Bogumił Sentowski
​Zesłanie Ducha Świętego - 2016.05.15

Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane będą:
          - dla dorosłych – codziennie o godz. 17:30 
          - dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16:30 

Dzisiaj ulicami miasta przejdzie kolejny doroczny Marsz dla życia i rodziny. Rozpoczęcie Marszu w Bazylice o godz. 14:00. Uczestnicy Marszu przejdą ulicami: Ratuszowa, Starorynkowa, Groblowa, Mickiewicza, Sienkiewicza, Aleją 23 stycznia na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędzie się festyn rodzinny organizowany przez parafię Ducha Świętego. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest promocja życia i wartości, jaką jest rodzina. 

Także dzisiaj po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. 

W poniedziałek obchodzimy  święto  NMP  Matki  Kościoła.  Msze  św.  jak w  dzień powszedni. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

We wtorek, 17 maja, po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego Zespołu Charytatywnego.

W czwartek, 19 maja, obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Również w czwartek na godz. 18:30 zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na prelekcję o bł. Jucie i początkach Diecezji Chełmińskiej oraz monodram Kazimierza Trybulskiego pt. Ostatni list bpa Heidenryka do Wielkiego Mistrza Anno von Sangerhausen.  Po przedstawieniu promocja powieści o bł. Jucie i biskupie Heidenryku "Wzgórze nad jeziorem", spotkanie z autorem oraz sprzedaż książek. 

W piątek, 20 maja, na godz. 19:30 parafia św. Józefa Oblubieńca w Mniszku zaprasza młodzież na kolejne spotkanie z cyklu Pokolenie JP II.

W sobotę, 21 maja w naszej Bazylice odbywać się będą warsztaty chóralne, które rozpoczną się Mszą św. o godz. 8:30. W związku z tym zamiast Godzinek, o godz. 8:00 zostanie odmówiony różaniec za Ojczyznę. W niedzielę na godz. 16:00 zapraszamy do Bazyliki na koncert podsumowujący warsztaty. 

W niedzielę  22  maja o  godz. 18:00 w  parafii  św.  Maksymiliana  na  Strzemięcinie  odbędzie  się  spotkanie przed  pielgrzymkowe  pieszych  pielgrzymów  z  Grudziądza  na  Jasną  Górę. 

Jest  jeszcze  kilka  wolnych  miejsc  na  pielgrzymkę  organizowaną  11  czerwca  z okazji  jubileuszu  chrztu Polski  do  Gniezna. Koszt pielgrzymki wynosi 70 złotych. Zapisy przyjmuje biuro parafialne. Szczegółowy program pielgrzymki wywieszony jest w gablocie.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, a  w nim m.in. pierwsza  część  biografii  ostatniego przedwojennego proboszcza  naszej parafii  ks.  dra Antoniego Pastwy, czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się oraz książka z poezją patriotyczno-religijną grudziądzkiego autora p. Mieczysława Bogdańskiego. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
      - śp. Jan Wiktorowicz
      - śp. Klaus Riemer
      - śp. Zofia Piskorowska
      - śp. Henryk Górski


​Wniebowstąpienie Pańskie - 2016.05.08

Dzisiaj w Kawiarence pod plebanią o godz. 16:00 kolejna katecheza o Miłosierdziu Bożym w Psalmach Starego Testamentu. O godz. 20:00 Apel Maryjny ku czci Matki Bożej Łaskawej. 

Jutro o godz. 17:15 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy prowadzone przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. 

Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane będą:
        - dla dorosłych – codziennie o godz. 17:30 (wyjątkowo we wtorek po Mszy św. wieczornej)
      - dla dzieci – w tym tygodniu: w poniedziałek i od środy do piątku o godz. 16:30 (we wtorek nie będzie nabożeństwa dla dzieci)

We wtorek, 10 maja, po Mszy św. o godz. 8:30 spotkanie parafialnego Klubu Seniora.

Także we wtorek, 10 maja, o godz. 16:00 w naszej Bazylice sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji 60-tej rocznicy święceń kapłańskich ks. kan. Jerzego Soboty. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. abp Edmund Piszcz. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Jubilata. 

W środę, 11 maja po Mszy św. wieczornej zapraszamy do salki parafialnej na katechezę liturgiczną. 

W piątek, 13 maja, na godz. 20:00 zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie z różańcową procesją światła. 

W sobotę, 14 maja, zapraszamy do Bazyliki na Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Rozpoczęcie spotkania modlitwą uwielbienia i liturgią słowa o godz. 19:00. Szczegółowy program umieszczony został w gablocie. 

W tym tygodniu w łączności z nabożeństwem majowym modlimy się Nowenną do Ducha Świętego. 

W niedzielę, 15 maja odbędzie się kolejny doroczny Marsz dla życia i rodziny. Rozpoczęcie Marszu w Bazylice o godz. 14:00. Uczestnicy Marszu przejdą ulicami: Ratuszowa, Starorynkowa, Groblowa, Mickiewicza, Sienkiewicza, Alejami 23 stycznia na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędzie się festyn rodzinny organizowany przez parafię Ducha Świętego. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest promocja życia i wartości, jaką jest rodzina. 

Również przyszłą w niedzielę, po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. 

Zarząd Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii zaprasza do udziału w pielgrzymce w ramach obchodów rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski do Gniezna i Ostrowa Lednickiego w dniu 11 czerwca 2016 r. Koszt pielgrzymki wynosi 70 złotych. Zapisy przyjmuje biuro parafialne. Szczegółowy program pielgrzymki wywieszony jest w gablocie.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo Nasza Arka, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych. Do nabycia także kropielnice do naszych domów upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski w cenie 15 zł oraz książka z poezją patriotyczno-religijną grudziądzkiego autora p. Mieczysława Bogdańskiego. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Genowefa Szczepaniak
    - śp. Grzegorz Kołodziejski

​VI Niedziela Wielkanocy - 2016.05.01

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby gospodarcze parafii. Przed kościołem młodzież przeprowadzi zbiórkę ofiar do puszek na organizację pobytu w naszym mieście osób z Angoli, przybywających na Światowe Dni Młodzieży. O godz. 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca. O godz. 17:30 pierwsze nabożeństwo majowe. 

Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane będą:
          - dla dorosłych – codziennie o godz. 17:30
          - dla dzieci – w tym tygodniu od środy do piątku o godz. 16:30

We wtorek, 3 maja, obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. w Bazylice sprawowane będą według porządku niedzielnego. Na Mszy św. o godz. 10:00 będziemy modlić się w intencji Ojczyzny. 

W pierwszy czwartek miesiąca od godz. 17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. Na Adorację i Mszę św. zapraszamy wspólnotę Apostolatu Margaretka. 

Także w czwartek, 5 maja, o godz. 17:00 w Kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie Koła Miłośników Grudziądzkiej Bazyliki. 

W pierwszy piątek maja spowiedź od godz. 15:30. O godz. 16:30 nabożeństwo majowe dla dzieci. 

W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Ks. Wojciech i ks. Michał odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych. 

Od dnia 6 maja trwać będzie Nowenna do Ducha Świętego w łączności z nabożeństwem majowym. 

W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. O godz. 20:00 Apel ku czci Matki Bożej Łaskawej. 

Zarząd Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii zaprasza do udziału w pielgrzymce w ramach obchodów rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski do Gniezna i Ostrowa Lednickiego w dniu 11 czerwca 2016r. Koszt pielgrzymki wynosi 70 złotych. Zapisy przyjmuje biuro parafialne. Szczegółowy program pielgrzymki wywieszony jest w gablocie.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela a w nim o Maryi Królowej Polski, rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, wywiad z abp. Józefem Michalikiem, o dniu flagi polskiej (2 maja) i rocznicy Konstytucji 3 Maja, a w dodatku toruńskim artykuły dotyczące naszej parafii. Do nabycia także kropielnice do naszych domów upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski w cenie 15 zł oraz książkę z poezją patriotyczno-religijną grudziądzkiego autora p. Mieczysława Bogdańskiego. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
      - śp. Roman Miller
      - śp. Grzegorz Wielewicki
      - śp. Dominik Nowocieński


​V Niedziela Wielkanocna - 2016.04.24

Dzisiaj na godz. 16:00 do Kawiarenki pod plebanią zapraszamy na pierwszą katechezę o miłosierdziu Bożym w Psalmach Starego Testamentu. 

W odpowiedzi na prośbę Ojca Świętego Franciszka dzisiaj przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na pomoc poszkodowanym wskutek konfliktu zbrojnego na Ukrainie. 

W sobotę, 30 kwietnia o godz. 8:30 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym. 

Także w przyszłą sobotę odbędzie się pierwsza spowiedź dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 9:45 do spowiedzi przystąpią dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9, a o godz. 10:30 z pozostałych szkół. 

W przyszłą niedzielę, 1 maja, kolekta przeznaczona będzie na potrzeby gospodarcze parafii. Przed kościołem młodzież przeprowadzi zbiórkę ofiar do puszek na organizację pobytu w naszym mieście osób z Angoli, przybywających na Światowe Dni Młodzieży. O godz. 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca. 

W przyszłą niedzielę o godz. 1730 nabożeństwo majowe. 

Zarząd Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii zaprasza do udziału w pielgrzymce w ramach obchodów rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski do Gniezna i Ostrowa Lednickiego w dniu 11 czerwca 2016r. Koszt pielgrzymki wynosi 70 złotych. Zapisy przyjmuje biuro parafialne. Szczegółowy program pielgrzymki wywieszony jest w gablocie.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych oraz kropielnice do naszych domów upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski w cenie 15 zł. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Zenon Miedzianowski 
    - śp. Zbigniew Opatecki
    - śp. Jadwiga Drążek

IV Niedziela Wielkanocna - 2016.04.17

W Niedzielę Dobrego Pasterza, rozpoczynamy w Kościele katolickim w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W tym roku, w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, towarzyszy mu hasło „Powołani do Miłosierdzia”.

Dzisiaj o godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych z Grudziądza oraz ich rodzin. Po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 1730 Nieszpory. Po Mszy św. wieczornej Odnowa w Duchu Świętym zaprasza do Kawiarenki pod plebanią na kolejny Wieczór Uwielbienia. 

W sobotę, 23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski. Msze św. sprawowane będą jak w dzień powszedni. 

W przyszłą niedzielę, 24 kwietnia o godz. 1600 w kawiarence pod plebanią rozpocznie się kolejny cykl katechez o Miłosierdziu Bożym, tym razem w Psalmach Starego Testamentu. 

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka, Biskup Andrzej Suski zarządził przeprowadzenie w niedzielę, 24 kwietnia specjalnej zbiórki do puszek na pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. W wyniku trudnej sytuacji społeczno-politycznej wielu mieszkańców Ukrainy zostało pozostawionych bez pomocy i środków do życia. Gospodarstwa domowe zmagają się z ogromnymi problemami związanymi z pozyskaniem żywności, której ceny lawinowo rosną. Dodatkowo rodziny wielodzietne, z osobami starszymi i niepełnosprawnymi lub te, w których nie ma mężczyzn, mają szczególny problem z uzyskaniem pomocy. Ojciec Święty liczy, że wspólnoty parafialne w duchu braterskiej miłości wielkodusznie odpowiedzą na Jego apel.

W sobotę, 30 kwietnia zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. intencje można składać w biurze parafialnym. 

Biuro Radia Maryja zaprasza na wyjazd do Torunia na uroczystości poświęcenia świątyni p.w. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, które odbędą się 18 maja. Szczegółowe informacje w Biurze Radia Maryja oraz pod numerem telefonu podanym w ogłoszeniu w gablocie. 

Grupa Odnowy w Duchu Świętym zaprasza wszystkich chętnych do udziału w XXI Ogólnopolskim czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze w dniu 21 maja br. Koszt wyjazdu to 65 zł. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie. 

Siostry Elżbietanki informują, że nadal trwa nabór dzieci do Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego na przy ul. Mikołaja z Ryńska 9/15. 

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela oraz kropielnice do naszych domów upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu Polski w cenie 15 zł. 
W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
     - śp. Teresa Krzyżanowska 

III Niedziela Wielkanocna - 2016.04.10

Dzisiaj o godz. 17:30 Nieszpory. 

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 

We wtorek po Mszy św. o godz. 8:30 spotkanie parafialnego Klubu Seniora, a po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego Zespołu Charytatywnego im. św. o. Pio. 

W sobotę, 16 kwietnia po Mszy św. wieczornej spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. 

W przyszłą niedzielę o godz. 10:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych z Grudziądza oraz ich rodzin. Po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. 

W dniach 16 i 17 kwietnia w Bursie Szkolnej Caritas zorganizowany zostanie kurs ewangelizacyjny Alfa. Osoby chętne do wzięcia udziału w kursie proszone są o zgłoszenie się do Księdza Proboszcza. 

Biuro Radia Maryja zaprasza na wyjazd do Torunia na uroczystości poświęcenia świątyni p.w. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, które odbędą się 18 maja. Szczegółowe informacje w Biurze Radia Maryja oraz pod numerem telefonu podanym w ogłoszeniu w gablocie. 

Grupa Odnowy w Duchu Świętym zaprasza wszystkich chętnych do udziału w XXI Ogólnopolskim czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze w dniu 21 maja br. Koszt wyjazdu to 65 zł. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie. 

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela a w nim artykuły o wartości i obronie ludzkiego życia, o 1050 rocznicy Chrztu Polski,  o pomordowanych w Katyniu i rocznicy tragedii smoleńskiej, a w dodatku toruńskim relacje z Triduum Paschalnego i misteriów Męki Pańskiej z terenu naszej diecezji.  Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych oraz kropielnice do naszych domów upamiętniające 1050 rocznicę Chrztu polski w cenie 15 zł. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Krzysztof Pierun 
     - śp. Teresa Pasecka Niedziela Miłosierdzia Bożego - 2016.04.03

Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na cele Caritas Diecezji Toruńskiej. 
 
Rozpoczynamy dzisiaj w naszej parafii misje święte, które poprowadzą oo. Redemptoryści. Plan misji umieszczony jest na plakatach, w zaproszeniach i na stronie internetowej. W związku z misjami, w tym tygodniu nabożeństwa i Msze św. sprawowane będą inaczej niż zazwyczaj, zgodnie z planem misji. O godz. 17:00 odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.

W poniedziałek przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przeniesiona z racji Wielkiego Piątku i oktawy wielkanocnej na dzień 4 kwietnia. Jest to także dzień modlitw w intencji Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Każdy, kto będzie chciał podjąć się modlitwy za dziecko poczęte a jeszcze nienarodzone, będzie mógł pobrać i złożyć odpowiednią deklarację na ołtarzu MB Łaskawej przed lub po każdej Mszy św. 

W środę o godz. 17:00 w Kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie Koła Miłośników Grudziądzkiej Bazyliki. 

Wyjątkowo w najbliższą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona zostanie o godz. 17:45. 

Biuro Radia Maryja zaprasza na wyjazd do Torunia na uroczystości poświęcenia świątyni p.w. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, które odbędą się 18 maja. Szczegółowe informacje w Biurze Radia Maryja oraz pod numerem telefonu podanym w ogłoszeniu w gablocie. 

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Marian Krajewski 
     - śp. Piotr Drążek 
     - śp. Arkadiusz Szczepański
     - śp. Cecylia Płotkowska

Zmartwychwstanie Pańskie - 2016.03.27

ŻYCZENIA  WIELKANOCNE  KSIĘŻY  BISKUPÓW

Umiłowani Diecezjanie,

Liturgią wielkanocną wielbimy Boga, który „w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei” (1 P 1,3).
Cud Wielkiej Niedzieli przemienia śmierć w życie. Otwiera na jego pełnię. Przeprowadza z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych. Jest zwycięstwem Jezusowej miłości, która nas podnosi, oczyszcza z brudu duchowego i oddaje w ramiona miłosiernego Ojca. Tej miłości możemy śmiało zaufać, ona człowieka nigdy nie opuszcza, bo miłosierdzie Pana trwa na wieki.
Świętując radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia otwórzmy serca na strumienie Bożego miłosierdzia, by dokonał się w nas cud Wielkiej Niedzieli.
Całej rodzinie diecezjalnej życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych. 

Toruń, Wielkanoc – 2016 roku
+ Andrzej Suski
+ Józef Szamocki

Do życzeń Księży Biskupów dołączamy także my, duszpasterze Bazyliki Grudziądzkiej. Bóg z miłości do człowieka pozwolił się ukrzyżować i zmartwychwstając odsłonił swoją potęgę. Dzieląc się radością Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa składamy życzenia niegasnącej nadziei i radości płynącej z pustego grobu, zapału i siły, by w ślad za Mistrzem dzielić się miłością. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom życzymy błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Duszpasterze Bazyliki św. Mikołaja Bpa  

Pragniemy serdecznie podziękować za złożone w Niedzielę Palmową ofiary do puszek, za które zakupiliśmy kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękujemy także wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie Grobu Pańskiego i naszej świątyni do obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, osobom niosącym sztandary i feretrony w procesji rezurekcyjnej oraz Drugiej Grudziądzkiej Artystycznej Drużynie Harcerskiej „Gryf” za pełnienie warty przy Grobie Pańskim.

Dzisiaj o godz. 6:00 – uroczysta Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00. 

W poniedziałek wielkanocny Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Bazyliki Katedralnej w Toruniu. 

Przez cały tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 8:30 odprawiana będzie Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

W pierwszy piątek kwietnia spowiedź od godz. 16:00. O godz. 16:30 Msza św. 

W pierwszą sobotę kwietnia o godz. 8:30 odprawiona zostanie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. w związku z planowanymi odwiedzinami chorych w czasie misji świętych, nie będzie odwiedzin chorych w pierwszą sobotę kwietnia. 

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, 3 kwietnia, obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na cele Caritas Diecezji Toruńskiej. Tego dnia rozpoczną się w naszej parafii misje święte. Plan misji umieszczony jest na plakatach, w zaproszeniach i na stronie internetowej. 

W środę, 30 marca w godzinach od 9:00 do 11:00 Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na dni otwarte do Przedszkola przy ul. Chełmińskiej 77 w Grudziądzu. 

W dni świąteczne sklepik parafialny będzie nieczynny. Prasę katolicką można nabyć w zakrystii. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Zdzisław Runkowski 
    - śp. Elżbieta Lewandowska 
    - śp. Teresa Stępniewska 


VI Niedziela Wielkiego Postu - 2016.03.20

Dzisiaj na Mszy św. o godz. 10:00 nastąpi rozesłanie misjonarzy z Parafialnego Zespołu Misyjnego, którzy w tym dniu lub w najbliższych do domów parafian będą dostarczać zaproszenia do udziału w misjach świętych. Przed Mszą św. o godz. 11:30 dzieci z palmami gromadzą się pod Krzyżem Misyjnym skąd uda się procesja do kościoła. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. O godz. 16:00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.
 
Także dzisiaj na godz. 19:00 Centrum Kultury Teatr zaprasza do Bazyliki na koncert wielkopostny Z obłoków na ziemię. Wystąpią Jan Nowicki, Marek Stryszowski, Cezary Chmiel, Tomasz Kudyk oraz chór Alla Camera. Wstęp wolny. 

Msza św. zbiorowa za zmarłych zostanie odprawiona w Wielką Środę, 23 marca, o godz. 18:00. 

W kartki do spowiedzi wielkanocnej można zaopatrywać się w biurze w godzinach urzędowania.

Można nabywać tradycyjne świece wielkanocne "CARITAS" w cenie 8 zł. 

W kancelarii parafialnej, do 23 marca, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. wielkanocną w Wielki Piątek, tj. 25 marca, w godzinach przedpołudniowych. 

WIELKANOCNA SPOWIEDŹ PARAFIALNA 

WIELKI WTOREK – 22 marca

- spowiedź przedświąteczna z udziałem zaproszonych księży w naszej parafii 
w godzinach od 6:30 do 7:00 oraz od 8:00 do 9:30 i po południu od 17:00 do 19:00 z przerwami na czas Mszy św. Bardzo prosimy o nie odkładanie przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania na późniejsze dni Wielkiego Tygodnia.


ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE


WIELKI CZWARTEK – 24 marca

- 19:00 – uroczysta MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii  rozpoczynająca  Święte  Triduum  Paschalne  Męki,  Śmierci  i  Zmartwychwstania  Pańskiego.
- po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie będzie możliwość adoracji do godz. 2200. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy, by znaleźć choć chwilę czasu na osobistą modlitwę i adorację. 


WIELKI PIĄTEK – 25 marca

- od godz. 6:30 przez cały dzień zachęcamy do adoracji w ciemnicy, gdzie Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony na pamiątkę uwięzienia Chrystusa.
- 8:00 – Jutrznia 
- 15:00 – rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego jako przygotowanie 
do obchodów Niedzieli Miłosierdzia oraz misji świętych w naszej parafii
- obowiązuje ścisły post – bez możliwości dyspensowania!
- 19:00 – LITURGIA WIELKOPIĄTKOWA
- w trakcie adoracji Krzyża odśpiewamy Gorzkie Żale
- ostatnim elementem liturgii Wielkiego Piątku jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. 
- możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 23:00.
- kancelaria parafialna w godzinach popołudniowych będzie nieczynna 

WIELKA SOBOTA – 26 marca

- 6:30 – wznowienie Adoracji przy Grobie Pańskim.
- 8:00 – Jutrznia 
- święcenie pokarmów na stół wielkanocny o pełnych godzinach od 12:00 do 17:00; wszyscy, którzy podjęli się zbiórki jałmużny wielkopostnej przynoszą skarbonki, których zawartość zostanie przekazana do Grudziądzkiego Centrum Caritas.
- 15:00 – nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego, a po niej święcenie pokarmów; 
- 20:00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ z odnowieniem Przymierza Chrztu św. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 27 marca

- 6:00 – UROCZYSTA MSZA ŚW. ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO Z  PROCESJĄ  REZUREKCYJNĄ.
- pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00 
- tego dnia nie będzie możliwości przystąpienia do sakramentu spowiedzi


W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się oraz album o naszej Bazylice. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Andrzej Pilcek
     - śp. Elżbieta Lewandowska 

​​V Niedziela Wielkiego Postu - 2016.03.13

Dzisiaj o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Po Gorzkich Żalach spotkanie Żywego Różańca.
+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice, w piątki: 
    - godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
    - godz. 16:30 – dla dzieci
    - godz. 19:00 – dla młodzieży 

+ Dzisiaj wzorem lat ubiegłych będą dyżurowali wolontariusze, by bezpłatnie pomóc wypełnić dokumenty konieczne dla przekazania 1% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Dyżur będzie trwał w salce przy sklepiku od 8:00 do 14:00. W tym celu emeryci i renciści przynoszą ze sobą przysłany przez ZUS lub KRUS PIT 40A. Warto zaznaczyć, że przekazana kwota podatku nie uszczupla dochodu lecz pomniejsza o 1% podatek oddawany do budżetu Państwa. W ten sposób sami decydujemy na co ma być przeznaczony 1% naszego podatku i realnie pomagamy organizacjom pożytku publicznego.

+ Także dzisiaj bezpośrednio po Gorzkich Żalach odbędzie się krótkie spotkanie Parafialnego Zespołu Misyjnego czyli wszystkich, którzy chcą czynnie zaangażować się w przygotowanie Misji w naszej parafii. Między innymi roznosząc zaproszenia do domów. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. A o godz. 17:00 odbędzie się koncert wielkopostny w wykonaniu naszej scholii parafialnej zatytułowany „Boleści Matki Bożej”. Zapraszamy! 

+ Także dzisiaj w wejściu do kościoła można nabyć kartki świąteczne przygotowane przez młodzież. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na organizację wyjazdu na ŚDM do Krakowa. 

+ W środę, 16 marca po Mszy św. spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

+ W piątek, 18 marca, tradycją lat poprzednich na ulicach naszego miasta odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W tym roku rozpocznie się ona w kościele Podwyższenia Krzyża świętego o godz. 17:00 i przejdzie ulicami Bydgoską, Pruszyńskiego, Bora-Komorowskiego, Hallera, Nauczycielską i Ikara do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła na Lotnisku, gdzie ok. godz. 19:00 odprawiona zostanie Msza św. Przedstawiciel naszej parafii odczyta rozważanie siódmej stacji Drogi Krzyżowej. Do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej zapraszamy także młodzież, która co miesiąc spotyka się w ramach Pokolenia JP II. 

+ W sobotę, 19 marca obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Msze św. jak w dzień powszedni.

+ Także 19 marca o godz. 10:00 z parkingu przy ul Sienkiewicza (przy targowisku) wyruszy parafialna pielgrzymka na Misterium Męki Pańskiej do Górki Klasztornej. 

+ Za tydzień, Niedzielą Palmową czyli Męki Pańskiej, rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Na Mszy św. o godz. 10:00 nastąpi rozesłanie misjonarzy z Parafialnego Zespołu Misyjnego, którzy w tym dniu lub w najbliższych do domów parafian będą dostarczać zaproszenia do udziału w misjach świętych. Przed Mszą św.  o godz. 11:30 dzieci z palmami gromadzą się pod Krzyżem Misyjnym skąd uda się procesja do kościoła. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. 

+ W niedzielę palmową na godz. 19:00 Centrum Kultury Teatr zaprasza do Bazyliki na koncert wielkopostny Z obłoków na ziemię. Wystąpią Jan Nowicki, Marek Stryszowski, Cezary Chmiel, Tomasz Kudyk oraz chór Alla Camera. Wstęp wolny. 

+ W kartki do spowiedzi wielkanocnej można zaopatrywać się w biurze w godzinach urzędowania.

+ Można nabywać tradycyjne świece wielkanocne "CARITAS" w cenie 8 zł. 

+ W kancelarii parafialnej, do 23 marca, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. wielkanocną w Wielki Piątek, tj. 25 marca, w godzinach przedpołudniowych. 

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych oraz album o naszej Bazylice. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
       - śp. Jerzy Stępniewski
       - śp. Magdalena Płotkowska 


IV Niedziela Wielkiego Postu - 2016.03.06

+ Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby gospodarcze parafii. 

+ Dzisiaj o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Tegoroczne nabożeństwo ofiarujemy w intencji parafialnych misji świętych. Po  Gorzkich  Żalach  spotkanie  Żywego  Różańca.

+ Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice, w piątki: 
     - godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
     - godz. 16:30 – dla dzieci
     - godz. 19:00 – dla młodzieży 

+ W kartki do spowiedzi wielkanocnej zaopatrywać się można dzisiaj przed południem pomiędzy Mszami w biurze parafialnym i w tygodniu w godzinach urzędowania biura.

+ Od  tygodnia  jest  już ponownie  czynna  Biblioteka  Parafialna  w  nowym miejscu. W dawnym oratorium.  Godziny  otwarcia  umieszczone  są  na  drzwiach i na  plakatach.  Serdecznie  zapraszamy  do korzystania.

+ W poniedziałek, 7 marca po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 

+ We wtorek o godz. 20:00 Apel Maryjny. 

+ W środę, 9 marca, o godz. 17:00 nabożeństwo do bł. Anieli Salawy. 

+ Także w środę o godz. 17:00 w Kawiarence pod plebanią odbędzie się kolejne spotkanie Koła Miłośników Bazyliki Grudziądzkiej. 

+ W czwartek, 10 marca, na Mszy św. o godz. 18:00 Ksiądz Biskup Andrzej Suski udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej z naszej parafii. W poniedziałek, wtorek i środę, o godz. 16:00 odbywać się będą próby przed uroczystością.

+ W  przyszłą  niedzielę  wzorem  lat  ubiegłych  będą  dyżurowali  wolontariusze,  by  bezpłatnie  pomóc  wypełnić dokumenty  konieczne dla  przekazania  1% na  wybraną  przez  siebie  organizację  pożytku  publicznego.  Dyżur  będzie  trwał  w  salce  przy  sklepiku  od  8:00 do  14:00.  W  tym  celu  emeryci  i  renciści  przynoszą  ze  sobą  przysłany  przez  ZUS  lub  KRUS PIT 40A. Warto  zaznaczyć,  że  przekazana  kwota  podatku  nie  uszczupla  dochodu  lecz  pomniejsza  o 1% podatek  oddawany  do budżetu  Państwa. W  ten  sposób  sami  decydujemy  na  co  ma  być  przeznaczony  1%  naszego podatku  i  realnie pomagamy  organizacjom  pożytku  publicznego.

+ Również  w  przyszłą  niedzielę  13  marca  bezpośrednio  po Gorzkich  Żalach  odbędzie  się  krótkie  spotkanie  Parafialnego  Zespołu  Misyjnego  czyli wszystkich, którzy  chcą  czynnie  zaangażować  się  w  przygotowanie  Misji  w naszej parafii.  Między  innymi  roznosząc  zaproszenia  do  domów.  Serdecznie  zapraszamy  wszystkich  chętnych. A  o  godz.  17:00  odbędzie  się  koncert  wielkopostny  w  wykonaniu  naszej scholii  parafialnej  zatytułowany „  Boleści  Matki Bożej”.  Zapraszamy !  

+ Można nabywać tradycyjne świece wielkanocne "CARITAS" w cenie 8 zł.  

+ Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

+ Grupa Odnowy w Duchu Świętym zaprasza wszystkich chętnych do udziału w XXI Ogólnopolskim czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze w dniu 21 maja br. Koszt wyjazdu to 65 zł. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie. 

+ W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim m.in. o Kościele prześladowanym w Syrii, początkach Unii Europejskiej, dokumentach IPN o ks. Popiełuszce, a w dodatku toruńskim o rocznicy śmierci bł. Ks. Stefana Frelichowskiego, diecezjalnej pielgrzymce grup modlitwy o. Pio. Do nabycia także czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się oraz album o naszej Bazylice. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Urszula Jasińska
     - śp. Grzegorz Górecki 

III Niedziela Wielkiego Postu - 2016.02.28

+ Dzisiaj o godz. 16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Tegoroczne nabożeństwo ofiarujemy w intencji parafialnych misji świętych. 

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice, w piątki: 
     - godz. 8:00 i 17:30 – dla dorosłych 
     - godz. 16:30 – dla dzieci
     - godz. 19:00 – dla młodzieży 

W kartki do spowiedzi wielkanocnej zaopatrywać się można dzisiaj przed południem pomiędzy Mszami w biurze parafialnym i w tygodniu w godzinach urzędowania biura.

Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym. 

Dzisiaj zostaje ponownie uruchomiona biblioteka parafialna, która znajdować się będzie w dawnym oratorium. Informacje o godzinach jej otwarcia znajdują się na plakatach. 

Dzisiaj po Gorzkich Żalach spotkanie parafialnej grupy misyjnej i wszystkich, którzy chcą czynnie włączyć się w przygotowanie Misji Świętych w naszej parafii. 

Od poniedziałku do środy trwać będą rekolekcje dla młodzieży z gimnazjum i ze szkół średnich. Prowadzić je będzie grupa ewangelizacyjna Młodzi młodym. W poniedziałek i we wtorek na godz. 18:30 zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu z tymi osobami i wspólnej modlitwy. 

We wtorek, 1 marca, o godz. 9:15 odprawiona zostanie w Bazylice Msza św. z okazji 25-lecia istnienia Straży Miejskiej w Grudziądzu.  

W pierwszy czwartek miesiąca Godzina Święta i spowiedź od 17:00. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Margaretek w Kawiarence pod plebanią. 

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź dla dzieci od godz. 15:30. O godz. 16:30 Droga Krzyżowa. 

W piątek, 4 marca na godz. 17:00 do kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Szkolnej zapraszamy na wspólną modlitwę i nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy. 

W pierwszą sobotę marca o godz. 8:30 zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Ks. Michał i ks. Wojciech odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. 

W sobotę, 5 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Mszą św. o godz. 10:30 rozpocznie się dzień skupienia Akcji Katolickiej. 

W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby gospodarcze parafii. Po Gorzkich Żalach odbędzie się spotkanie członków Żywego Różańca.

W Nowinach Parafialnych znajduje się dodatek o Nabożeństwie Jubileuszowym Roku Miłosierdzia „24 godziny dla Pana” i plan adoracji nocnej w intencji Misji świętych.

W sobotę, 19 marca organizowana jest pielgrzymka parafialna do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Koszt wyjazdu to 30 zł od osoby. Zapisy w biurze parafialnym. 

Można nabywać tradycyjne świece wielkanocne "CARITAS" w cenie 8 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na Grudziądzkie Centrum Caritas. 

Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma Nasza Arka, Miłujcie się oraz album o naszej Bazylice. 

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Jacek Pawłowski
    - śp. Marek Zieliński
    - śp. Feliks Sosnowski
    - śp. Mariusz Nowakowski  


II Niedziela Wielkiego Postu - 2016.02.21

Dzisiaj o godz. 1600 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Tegoroczne nabożeństwo ofiarujemy w intencji parafialnych misji świętych.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice, w piątki:
- godz. 800 i 1730 –     dla dorosłych 
- godz. 1630         –     dla dzieci
- godz. 1900        –    dla młodzieży

W kartki do spowiedzi wielkanocnej zaopatrywać się można dzisiaj przed południem pomiędzy Mszami w biurze parafialnym i w tygodniu w godzinach urzędowania biura.

Dzisiaj Mszą św. o godz. 1130 rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9. Przedpołudniowe spotkania odbywać się będą w szkole, natomiast o godz. 1630 dzieci spotykają się w kościele: w poniedziałek na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, we wtorek będzie okazja do spowiedzi świętej, natomiast w środę Msza św. na zakończenie rekolekcji. Plan rekolekcji wywieszony został w gablocie.

Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na misyjne dzieło pomocy Ad gentes .

W sobotę, 27 lutego o godz. 830 odprawiona zostanie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Natomiast Mszą św. o godz. 1000 rozpocznie się Dzień Skupienia oraz Walne Zgromadzenie Rejonu Grudziądzkiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

W przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na kolejny Wieczór Uwielbienia prowadzony przez wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.

Do końca lutego przyjmowane są w kancelarii parafialnej zgłoszenia osób chętnych do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w lipcu br. Koszt wyjazdu to 310 zł plus 10 Euro. Przy zapisywaniu się należy wpłacić 10 Euro. Szczegółowe informacje można uzyskać u Ks. Michała.

W sobotę, 19 marca organizowana jest pielgrzymka parafialna do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Koszt wyjazdu to 30 zł od osoby. Zapisy w biurze parafialnym.

Można nabywać tradycyjne świece wielkanocne "CARITAS" w cenie 8 zł. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na Grudziądzkie Centrum Caritas. Na ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa wyłożone zostały skarbonki do jałmużny wielkopostnej. Będzie można je składać w kościele w Wielką Sobotę. Ofiary złożone przy tej okazji będą wsparciem dla Grudziądzkiego Centrum Caritas.

Wzorem lat ubiegłych wystawiona jest skarbonka i kosz, gdzie można składać ofiary pieniężne i w naturze przeznaczone do paczek świątecznych dla potrzebujących pomocy parafian.

Grudziądzki szpital zaprasza kobiety na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Szczegółowe informacje znajdują się w gablocie.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela a w nim m.in. o misjonarzach miłosierdzia, spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem, jasnogórskich rekolekcjach bożogrobców, o 1050 rocznicy chrztu Polski, o rządowym projekcie „Rodzina 500+”, a w dodatku toruńskim o Dniu Chorego z udziałem ks. bpa Andrzeja Suskiego, wspólnocie Domowego Kościoła. Do nabycia także czasopisma Nasza Arka , Miłujcie się oraz album o naszej Bazylice.

W minionym tygodniu do wieczności odszedł:
​      - śp. Marian Szejbach 

I Niedziela Wielkiego Postu - 2016.02.14

Dzisiaj o godz. 1600 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice, w piątek:
- godz. 800 i 1730   –     dla dorosłych
- godz. 1630             –     dla dzieci
- godz. 1900            –    dla młodzieży

W kartki do spowiedzi wielkanocnej zaopatrywać się można dzisiaj przed południem pomiędzy Mszami w biurze parafialnym i w tygodniu w godzinach urzędowania biura.

We wtorek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Zespołu Charytatywnego im. Św. o. Pio oraz Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

W przyszłą niedzielę, 21 lutego, Mszą św. o godz. 1130 rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9.

Dnia 7 lutego 2016 roku zmarł w Chojnicach w 76 roku życia i 51 roku kapłaństwa ks. kan. Józef Błaszczyk, emerytowany wieloletni proboszcz parafii św. Józefa w Turznicach. Pogrzeb ks. kan. Odbył się 11 lutego w rodzinnych stronach, w Diecezji Kaliskiej. Dlatego kapłani dekanatów grudziądzkich będą sprawowali Mszę św. żałobną w intencji ks. Józefa w kościele parafialnym w Turznicach w sobotę, 20 lutego o godz. 1100. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych, a szczególnie tych, którzy znali i korzystali z posługi ks. kan. Józefa Błaszczyka do udziału w tej Eucharystii.

Do końca lutego przyjmowane są w kancelarii parafialnej zgłoszenia osób chętnych do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w lipcu br. Koszt wyjazdu to 310 zł plus 10 Euro. Przy zapisywaniu się należy wpłacić 10 Euro. Szczegółowe informacje można uzyskać u Ks. Michała.

Przypominamy, że planowana jest pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostella. Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się w biurze parafialnym do końca lutego. Pielgrzymka odbędzie się, jeśli w tym czasie zbierze się grupa 30 osób, które przy zapisywaniu się wpłacą kwotę 1000 zł. Całkowity koszt pielgrzymki to 2880 zł i 80 Euro.

W sobotę, 19 marca organizowana jest pielgrzymka parafialna do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej. Koszt wyjazdu to 30 zł od osoby. Zapisy w biurze parafialnym.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela a w nim m.in. o pielgrzymce papieża do Meksyku, o miłosierdziu w Wielkim Poście, wywiad z dyrektorem TVP Historia, a w dodatku toruńskim o Dniu Życia Konsekrowanego, o miejscach kultu św. Walentego w Diecezji Toruńskiej, o Klasztorze Sióstr Karmelitanek w Łasinie, relacje ze spotkania ekumenicznego w naszej Bazylice oraz rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych , czasopismo Nasza Arka, Miłujcie się oraz album o naszej Bazylice.

W minionym tygodniu do wieczności odeszły:
- śp. Dorota Przewoźniak
- śp. Henryk Nowacki
- śp. Andrzej Źbłowski
- śp. Helena Elwart 

​​V Niedziela Zwykła - 2016.02.07
Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby gospodarcze parafii.

Dzisiaj o godz. 1000 kapelan Zakładów Karnych w Grudziądzu odprawi Mszę św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Zakładów Karnych oraz ich rodzin z okazji święta Służby Więziennej. Na Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone świece dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św.. Po Mszy św. o godz. 1300 odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób dorosłych, pragnących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Na godz. 1600 zapraszamy do kawiarenki na kolejną katechezę o miłosierdziu Bożym.

Dzisiaj o godz. 1700 krótkie spotkanie członków Żywego Różańca, po którym rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowująca nas do Wielkiego Postu, dawne czterdziestogodzinnne nabożeństwo. Zakończymy je dzisiaj nieszporami o godz. 1730. Nasza modlitwa przed Najświętszym Sakramentem będzie również trwała w poniedziałek i wtorek od 1700 do 1800.

Dzisiaj rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. W biurze parafialnym będzie można zaopatrzyć się w kartki do spowiedzi św. wielkanocnej.

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Na godz. 2000 zapraszamy na Apel Maryjny.

W najbliższą środę, zwaną popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, w który wkraczamy z nadzieją na możliwość naszej osobistej przemiany i powrotu do Boga. Tego dnia obowiązuje ścisły post, od którego nie ma możliwości dyspensowania. Msze św. z błogosławieństwem popiołu i posypaniem pokutnym o godz. 630, 830, 1000, 1500, 1630 i 1800. Nowenna do MBŁ sprawowana będzie w łączności z wieczorną Mszą św. o godz. 1800.

Tradycyjnie w piątek po środzie popielcowej przeżywać będziemy rocznicę nawiedzenia naszego miasta przez krzyż, który św. Jan Paweł II adorował w Wielki Piątek 2005 roku. Obchody rozpoczną się w Bazylice Mszą św. o godz. 1800, po niej około godz. 1845 w procesji z Krzyżem przejdziemy do kościoła Ducha Świętego, gdzie adorując Krzyż Chrystusowy odśpiewamy Gorzkie Żale i uczcimy znak naszego Zbawienia. Prosimy o zabranie ze sobą na procesję świeczek lub lampionów.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice w najbliższy piątek, 12 lutego, sprawowane będą:
- godz. 800 i 1730 –     dla dorosłych
- godz. 1630         –     dla dzieci
Młodzież zapraszamy do udziału w procesji i adoracji Krzyża w kościele Ducha Świętego

W przyszłą niedzielę o godz. 1600 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Osoby, które pragną przyjąć pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży i pobrały już deklaracje proszone są o złożenie ich w parafii do 14 lutego. Deklaracje wyłożone zostały również w kruchcie kościoła, dla wszystkich, którzy chcą udzielić pielgrzymom gościny.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, album o naszej Bazylice oraz płyty DVD z filmem z tegorocznego Orszaku Trzech Króli. 

​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31

Dzisiaj na godz. 1600, schola parafialna zaprasza wszystkich do Kawiarenki pod plebanią na wspólne śpiewanie kolęd. Okazją do tego jest kończący się w tradycji polskiej okres śpiewania pieśni bożonarodzeniowych. Po Mszy św. wieczornej wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza także do Kawiarenki pod plebanią na pierwszy z cyklu Wieczór Uwielbienia, połączony z modlitwą i wspólnym śpiewem.

Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

Od jutra zostają wznowione katechezy dla uczniów trzecich klas gimnazjum przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Harmonogram wywieszony został w gablocie.

We wtorek, 2 lutego, obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to Dzień Życia Konsekrowanego. Msze św. w naszej Bazylice sprawowane będą o godz. 700, 830, 1000, 1630, 1800. O godz. 1000 uroczyście celebrowana będzie Msza św. w intencji osób konsekrowanych posługujących w naszym mieście. Na wszystkich Mszach św. pobłogosławimy przyniesione świece. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na klasztor Sióstr Karmelitanek w Łasinie.

W środę, 3 lutego, we wspomnienie św. Błażeja, na wszystkich Mszach św. będziemy udzielać specjalnego błogosławieństwa błażejowego, mającego chronić nas przed chorobami gardła. Po Mszy św. wieczornej zapraszamy na kolejną katechezę liturgiczną.

W pierwszy czwartek miesiąca, 4 lutego, Godzina święta i okazja do spowiedzi od godz. 1700. Szczególnie do tej modlitwy zapraszamy członków Apostolatu Margaretka. O godz. 1800 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. O. Jana Góry, duszpasterza młodzieży i inicjatora spotkań nad Jeziorem Lednickim. Zaproszenie do modlitwy skierowane jest szczególnie do wszystkich katechetów, nauczycieli i młodzieży. Modlić będziemy się także w intencji kapłanów objętych modlitwą Apostolatu Margaretka.

W pierwszy piątek okazja do spowiedzi od godz. 1530. O godz. 1630 dodatkowa Msza św.

W pierwszą sobotę lutego o godz. 830 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych.

W przyszłą niedzielę, 7 lutego, na Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone świece dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św.. Po Mszy św. o godz. 1300 odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób dorosłych, pragnących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Na godz. 1600 zapraszamy do kawiarenki na kolejną katechezę o miłosierdziu Bożym. O godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

Także w przyszłą niedzielę, 7 lutego, o godz. 1000 kapelan Zakładów Karnych w Grudziądzu odprawi uroczystą Mszę św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Zakładów Karnych oraz ich rodzin z okazji święta Służby Więziennej.

Przypominamy, że w soboty i niedziele, intencje mszalne przyjmujemy w zakrystii po zakończonej Mszy św.

Gdyby z ważnych powodów ktoś nie mógł przyjąć kolędy w wyznaczonym wcześniej terminie, może to uczynić w przyszłą sobotę, tj. 6 lutego od godz. 1500 – po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze parafialnym do czwartku, 4 lutego włącznie.

Osoby, które pragną przyjąć pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży i pobrały już deklaracje proszone są o złożenie ich w parafii do 14 lutego. Deklaracje wyłożone zostały również w kruchcie kościoła, dla wszystkich, którzy chcą udzielić pielgrzymom gościny.W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, album o naszej Bazylice oraz płyty DVD z filmem z tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

III Niedziela Zwykła - 2016.01.24

Dzisiaj na godz. 1600 zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią na kolejną katechezę o uczynkach miłosierdzia.

W środę, 27 stycznia, na godz. 1700 zapraszamy do naszej Bazyliki na Nabożeństwo Ekumeniczne, które odbywać się będzie w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwu przewodniczyć będzie ks. dr. Hab. Krzysztof Krzemiński, diecezjalny referent ds. dialogu religijnego.

W sobotę, 30 stycznia o godz. 830 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym.

W niedzielę, 31 stycznia, na godz. 1600, schola parafialna zaprasza wszystkich do Kawiarenki pod plebanią na wspólne śpiewanie kolęd. Okazją do tego jest kończący się w tradycji polskiej okres śpiewania pieśni bożonarodzeniowych. Po Mszy św. wieczornej wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza także do Kawiarenki pod plebanią na pierwszy z cyklu Wieczór Uwielbienia, połączony z modlitwą i wspólnym śpiewem.

+ W przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

Od 1 lutego zostają wznowione katechezy dla uczniów trzecich klas gimnazjum przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Harmonogram wywieszony został w gablocie.

W niedzielę, 7 lutego, po Mszy św. o godz. 1300 odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób dorosłych, pragnących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Przypominamy, że w soboty i niedziele, intencje mszalne przyjmujemy w zakrystii po zakończonej Mszy św.

Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500.


Data Dzień tygodnia Ulice
24 I 2016 Niedziela Legionów (parzyste), Sikorskiego
25 I 2016 Poniedziałek Wąska
26 I 2016 Wtorek Wybickiego, Solna (nieparzyste)
27 I 2016 Środa Stara, Tkacka, Podgórna, Murowa, Solna (parzyste)
28 I 2016 Czwartek Kosynierów Gdyńskich, Rybny Rynek,
29 I 2016 Piątek Kościelna, Starorynkowa, Długa,
30 I 2016 Sobota Mickiewicza, Prosta, Spichrzowa, Rynek, Wieżowa, Plac Niepodległości 
31 I 2016 Niedziela Groblowa
 

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy objawień w Fatimie chcemy zorganizować pielgrzymkę parafialną za pośrednictwem biura podróży Frater z Bydgoszczy. Sześciodniowa pielgrzymka między innymi do Fatimy i Santiago de Compostella planowana jest na przełomie września i października bieżącego roku. Plan pielgrzymki zakłada przelot samolotem w obie strony z Berlina do Lizbony. Całościowy koszt, wraz z dojazdem do Berlina i z Berlina 2880 zł i około 80 euro. Szczegółowy plan wywieszony jest w gablocie. Osoby zainteresowane mogą zapisywać się w biurze parafialnym do końca lutego. Przy zapisie konieczna jest wpłata 1000 zł. Jeśli do końca lutego zbierze się grupa 30 osób, które dokonają wpłaty, zostaną dokonane rezerwacje i zależnie od terminu przylotów zostanie określony precyzyjny termin. Jeśli nie zbierze się odpowiednia ilość osób wpłaty zostaną zwrócone.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim m.in. o Kościele w Egipcie, o mediach i patronie dziennikarzy – św. Franciszku Salezym, Kongresie Eucharystycznym na Filipinach, wywiad z Ministrem Zdrowia, a w dodatku toruńskim o peregrynacji Symboli ŚDM w diecezji toruńskiej, Orszaku Trzech Króli (także w Grudziądzu) oraz o ogólnopolskich obchodach dnia Judaizmu w Toruniu. Do nabycia także album o naszej Bazylice oraz płyty DVD z filmem z tegorocznego Orszaku Trzech Króli. 

II Niedziela Zwykła - 2016.01.17

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Dzisiaj na godzinę 1600 do parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe zapraszamy serdecznie na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grudziądzkich chórów oraz Grudziądzkiej Orkiestry Dętej.

W sobotę, 23 stycznia o godz. 1000 w naszej Bazylice sprawowana będzie Msza św. z okazji kolejnej rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy.

W sobotę, 30 stycznia o godz. 830 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym.

Przypominamy, że w soboty i niedziele, intencje mszalne przyjmujemy w zakrystii po zakończonej Mszy św.

Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500.

Data Dzień tygodnia Ulice
17 I 2016 Niedziela Armii Krajowej 30
18 I 2016 Poniedziałek Armii Krajowej (parzyste), Kilińskiego
19 I 2016 Wtorek Pułaskiego (parzyste)
20 I 2016 Środa Pułaskiego (nieparzyste)
21 I 2016 Czwartek Armii Krajowej (nieparzyste), Zamkowa
22 I 2016 Piątek Legionów 29-51 (nieparzyste)
23 I 2016 Sobota Legionów 1-27 (nieparzyste)
24 I 2016 Niedziela Legionów (parzyste), Sikorskiego
25 I 2016 Poniedziałek Wąska

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy objawień w Fatimie chcemy zorganizować pielgrzymkę parafialną za pośrednictwem biura podróży Frater z Bydgoszczy. Sześciodniowa pielgrzymka między innymi do Fatimy i Santiago de Compostella planowana jest na przełomie września i października bieżącego roku. Plan pielgrzymki zakłada przelot samolotem w obie strony z Berlina do Lizbony. Całościowy koszt, wraz z dojazdem do Berlina i z Berlina 2880 zł i około 80 euro. Szczegółowy plan wywieszony jest w gablocie. Osoby zainteresowane mogą zapisywać się w biurze parafialnym do końca lutego. Przy zapisie konieczna jest wpłata 1000 zł. Jeśli do końca lutego zbierze się grupa 30 osób, które dokonają wpłaty, zostaną dokonane rezerwacjei zależnie od terminu przylotów zostanie określony precyzyjny termin. Jeśli nie zbierze się odpowiednia ilość osób wpłaty zostaną zwrócone.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, album o naszej Bazylice oraz płyty DVD z filmem z tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Jadwiga Żurawska
- śp. Leszek Zieliński
- śp. Roman Kobus

Niedziela Chrztu Pańskiego - 2016.01.10

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które w imieniu parafii angażowały się w organizację i przebieg II Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu: koordynatorom, reżyserowi, aktorom, scholi, katechetom, porządkowym i wszystkim, którzy wzięli w nim udział dając w ten sposób świadectwo wiary.

Dzisiaj na godz. 1500 zapraszamy dzieci i dorosłych na nabożeństwo przy żłóbku, a na godz. 1600 do Kawiarenki pod plebanią na kolejną katechezę o uczynkach miłosierdzia.

W środę, 13 stycznia, o godz. 1700 kolejne spotkanie Koła Miłośników Grudziądzkiej Bazyliki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

16 stycznia, po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

W przyszłą niedzielę, kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Podobnie jak w minionych latach Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi zbiórkę, zużytego, niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W naszej parafii samochód po taki sprzęt przyjedzie przed kościół w środę, 13 stycznia o godz. 1600. Zużyty sprzęt można będzie przywieźć na plac przed kościołem w godzinach od 900 do 1600.

Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500.

Data Dzień tygodnia Ulice
10 I 2016 Niedziela Słowackiego 9- do końca (nieparzyste)
11 I 2016 Poniedziałek Słowackiego (parzyste), Słowackiego 5 i 7
12 I 2016 Wtorek Kościuszki 13-45 (nieparzyste)
13 I 2016 Środa Kościuszki 42-74 (parzyste)
14 I 2016 Czwartek Kościuszki 2-40 (parzyste)
15 I 2016 Piątek Forteczna (parzyste)
16 I 2016 Sobota Forteczna (nieparzyste)
17 I 2016 Niedziela Armii Krajowej 30
18 I 2016 Poniedziałek Armii Krajowej (parzyste), Kilińskiego


W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim m.in. artykuły poświęcone zmarłemu niedawno o. Janowi Górze, o Chrzcie Polski, wywiad z Wandą Półtawską o rodzinie, a w dodatku toruńskim o Symbolach ŚDM w diecezji, edykt Biskupa Toruńskiego o wszczęciu procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej, Ksieni Klasztoru Benedyktynek w Chełmnie, o działalności Caritas diecezjalnej.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Stanisław Ostrowski
- śp. Jadwiga Taczyńska
- śp. Wojciech Bitner
- śp. Henryk Bagniewski
- śp. Helena Polakiewicz 
- śp. Mirosław KościńskiII Niedziela po Narodzeniu Pańskim - 2016.01.03

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby gospodarcze parafii.

Po Mszy św. o godz. 1300 spotkanie kandydatów do bierzmowania z trzecich klas gimnazjum.

Dzisiaj na godzinę 1500 zapraszamy wszystkich parafian i członków wspólnot parafialnych, rad duszpasterskiej i ekonomicznej a także wszystkich grudziądzan na nabożeństwo przy żłóbku oraz tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym śpiewem kolęd. W związku z powyższym, wymiana tajemnic różańcowych członków Żywego Różańca nastąpi w trakcie spotkania.

W poniedziałek, 4 stycznia, o godz. 1600 odbędzie się próba dla osób dorosłych biorących udział w inscenizacji przygotowywanej na Orszak Trzech Króli.

6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami naszego miasta. Osoby, które chcą wziąć w nim udział gromadzą się na boisku przy Zespole Szkół Technicznych przy ul. Hoffmanna o godz. 1130. Orszak przejdzie ulicami Hallera, Focha, Piłsudskiego na Stadion Miejski Olimpii. Każda parafia wyróżniać się będzie kolorowymi elementami ubioru osób biorących udział w orszaku. Parafia św. Mikołaja to kolor pomarańczowy. W trakcie przemarszu odgrywane będą scenki o tematyce biblijnej. Nasza parafia, na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i F. Focha, wystawi scenę walki dobra ze złem.


6 stycznia w naszej Bazylice nie będzie Mszy św. o godz. 1300. Ze względu na Orszak Trzech Króli zostanie odprawiona Msza św. o godz. 1500. Na wszystkich Mszach św. będziemy błogosławić kredę, aby móc naznaczyć odrzwia swoich domów i mieszkań. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby misji. 

W pierwszy czwartek stycznia Godzina Święta od 1700 i okazja do spowiedzi.

W piątek, 8 stycznia, o godz. 2000 Apel Maryjny.

W sobotę, 9 stycznia o godz. 830 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za istnienie Radia Maryja i TV Trwam, a po niej spotkanie opłatkowe. O godz. 1700 nabożeństwo do bł. Anieli Salawy.

W niedzielę, 10 stycznia, na godz. 1600 do Kawiarenki pod plebanią zapraszamy na kolejną katechezę o uczynkach miłosierdzia w Roku Miłosierdzia.

Podobnie jak w minionych latach Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi zbiórkę, zużytego, niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W naszej parafii samochód po taki sprzęt przyjedzie przed kościół w środę, 13 stycznia o godz. 1600. Zużyty sprzęt można będzie przywieźć na plac przed kościołem w godzinach od 900 do 1600. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej akcji, w której można uporządkować swoje piwnice, budynki gospodarcze, mieszkania opróżniając z niepotrzebnych sprzętów a jednocześnie wymiernie pomóc Kościołowi w krajach, gdzie ta pomoc jest konieczna. W wejściu do kościoła wyłożone zostały ulotki na ten temat a na nich informacje jaki sprzęt jest zbierany podczas tej akcji. 
 
Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500


Data Dzień tygodnia Ulice
1 I 2016 Piątek Nowy Rok
2 I 2016 Sobota Garnizonowa, Malborska, Jagiełły, Księcia Witolda, Łokietka
3 I 2016 Niedziela Spotkanie opłatkowe wspólnot parafialnych
4 I 2016 Poniedziałek Nadgórna 47-73 (nieparzyste)
5 I 2016 Wtorek Nadgórna 1-45 (nieparzyste)
6 I 2016 Środa Objawienie Pańskie
7 I 2016 Czwartek Kościuszki 5-11 (nieparzyste), 6 Marca
8 I 2016 Piątek Nadgórna 4-42 (parzyste)
9 I 2016 Sobota Kościuszki 49 do końca (nieparzyste)
10 I 2016 Niedziela Słowackiego 9- do końca (nieparzyste)
11 I 2016 Poniedziałek Słowackiego (parzyste), Słowackiego 5 i 7

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, Kalendarz Grudziądzki oraz nowowydany album „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu”.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Rajmund Ratajczak
- śp. Elżbieta Szulc
- śp. Stanisław Szymańczak


Boże Narodzenie i Niedziela Świętej Rodziny - 2015.12.25-27​

ŻYCZENIA PASTERSKIE NA BOŻE NARODZENIE
 
Siostry i Bracia,
„Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom” (Tt 2,11). Słowami św. Pawła Apostoła liturgia na uroczystość Narodzenia Pańskiego określa zwięźle to, co wydarzyło się w Betlejem tamtej cichej i świętej nocy, gdy przyszedł na świat Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, nasz Pan i Zbawca.
Na Jego przyjście ludzkość czekała od zarania swoich dziejów. Od pierwszej obietnicy zbawienia po grzechu pierworodnym. Z ust do ust, z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie zapowiedź rozbudzającą wielkie nadzieje. Przyjdzie Odkupiciel, który zmiażdży głowę węża. Wyzwoli ludzi od zła grzechu i śmierci. Nazywano Go najpiękniejszymi imionami: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książe Pokoju. I stało się. Odwieczne Słowo stało się Ciałem i zamieszkało miedzy nami. To wszystko, co było niemożliwe, by osiągnąć Boga, by się z Nim zjednoczyć, by pokonać przepaść, która istniała między Nim i nami – to stało się dostępne przez Chrystusa. On jest pomostem między stworzeniem i Stwórcą, między grzesznikami i najświętszym Bogiem. Jest dla nas Bramą Miłosierdzia, która otwiera przed nami ojcowski dom Boga i życie wieczne.
W tej wierze przeżywamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Ogłaszając Rok Święty Papież Franciszek napisał: „ Bóg przychodzi, aby wybawić nas od słabości, w których żyjemy. Jego pomoc sprawia, że potrafimy dostrzec Jego obecność i odczuć Jego bliskość. Dzień za dniem, dotknięci przez Jego współczucie, możemy również i my być współczujący dla wszystkich” (MV,14). Dlatego chciejmy żyć Rokiem Jubileuszowym w świetle słów Pana: Miłosierni jak Ojciec.
Na radosne święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy serdecznie wszystkim, by czułość Boga objawionego w Jezusie Chrystusie wyzwalała w sercach wzajemną miłość do Boga i bliźnich.
Towarzyszymy wam, siostry i bracia, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.


Toruń, Boże Narodzenie – 2015 roku
+ Andrzej Suski
+ Józef Szamocki

Do życzeń Księży Biskupów dołączamy się również my, duszpasterze parafii, życząc wszystkim parafianom i gościom odwiedzającym naszą Bazylikę, obfitego Błogosławieństwa Bożej Dzieciny i radości z narodzenia Jezusa Chrystusa.

Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które przygotowały świątynie na Uroczystość Bożego Narodzenia, ustawiły żłóbek oraz przystroiły choinki.

W I dzień świąt nie będzie Mszy św. o godz. 630, pozostałe według porządku niedzielnego.

Dzisiaj na godz. 1900 zapraszamy do naszej Bazyliki na wspólne śpiewanie kolęd wraz z chórem Alla Camera.

Jutro obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze św. celebrowane będą według stałego porządku niedzielnego. Sumę parafialną śpiewem uświetni chór męski Echo. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Kościoła Katedralnego jako matki wszystkich kościołów Diecezji Toruńskiej. O godz. 1500 pierwsze w tym roku spotkanie przy żłóbku, na które zapraszamy dorosłych oraz dzieci.

W niedzielę, 27 grudnia, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Przed Kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Obrony Życia. Na Mszę św. o godz. 1000 zapraszamy wszystkie małżeństwa, zwłaszcza te, które obchodzą okrągłą rocznicę sakramentu małżeństwa. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św., w czasie której zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie.

W Kościele w Polsce trwa przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży poprzez peregrynację Symboli ŚDM, krzyża i ikony Matki Bożej. W dniach 30 i 31 grudnia Symbole te nawiedzą naszą Bazylikę. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza młodzież w środę, 30 grudnia, na godz. 1700 na uroczyste powitanie i rozpoczęcie peregrynacji. Szczegółowy program dostępny jest w gablocie.

W czwartek, 31 grudnia, od godziny 1500 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Różańcem fatimskim. O godz. 1730 nabożeństwo na zakończenie roku kalendarzowego.

1 stycznia, w Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi nie będzie Mszy św. o godz. 630, pozostałe według porządku niedzielnego. Z racji afiliowania naszego Sanktuarium do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie w tym dniu w naszym Sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W pierwszą sobotę stycznia o godz. 830 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

W niedzielę, 3 stycznia, kolekta przeznaczona będzie na potrzeby gospodarcze parafii. Po Mszy św. o godz. 1300 spotkanie kandydatów do bierzmowania z trzecich klas gimnazjum. O godz.1500 nabożeństwo przy żłóbku.

W niedzielę, 3 stycznia na godzinę 1500 zapraszamy wszystkich parafian i członków wspólnot parafialnych, rad duszpasterskiej i ekonomicznej a także wszystkich grudziądzan na nabożeństwo przy żłóbku oraz tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym śpiewem kolęd. W związku z powyższym, wymiana tajemnic różańcowych członków Żywego Różańca nastąpi w trakcie spotkania.

Kolędę duszpasterską w tym roku rozpoczniemy w poniedziałek, 28 grudnia.
Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500.

Data Dzień tygodnia Ulice
28 XII 2015 Poniedziałek Nadgórna 44-60, Jagiellończyka, Wędkarska, Grunwaldzka
29 XII 2015 Wtorek Roty Grudziądzkiej, Zaułek
30 XII 2015 Środa Symbole ŚDM w parafii
31 XII 2016 Czwartek Symbole ŚDM w parafii
1 I 2016 Piątek Nowy Rok
2 I 2016 Sobota Garnizonowa, Malborska, Jagiełły, Księcia Witolda, Łokietka
3 I 2016 Niedziela Spotkanie opłatkowe wspólnot parafialnych
4 I 2016 Poniedziałek Nadgórna 47-73
5 I 2016 Wtorek Nadgórna 1-45 (nieparzyste)
 
W zakrystii do nabycia podwójny numer tygodnika katolickiego Niedziela, który tym razem zawiera płytę z filmem o św. Janie Pawle II Santo subito oraz kalendarz na nowy rok. Do nabycia również czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”, Kalendarz Grudziądzki oraz nowowydany album „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu”. IV Niedziela Adwentu - 2015.12.20​

W czasie Adwentu zapraszamy na Msze św. roratnie, które odprawiane są: 
      - dla dorosłych – od poniedziałku do czwartku o godz. 630 
      - dla dzieci – od poniedziałku do środy o godz. 1630


Rozpoczynamy dzisiaj cykl katechez poświęconych zagadnieniom miłosierdzia. Katechezy głoszone będą w kawiarence pod plebanią, w niedziele, co dwa tygodnie o godz. 1600. Jako pierwsze omówione zostaną uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Serdecznie zapraszamy. Szczegółowy plan wywieszony został w gablocie i wejściu do kościoła.

Spowiedź przedświąteczna z udziałem zaproszonych spowiedników odbędzie się jutro, w poniedziałek, w godzinach: od 800 do 930 oraz od 1730 do 1900.

Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. O godz. 830 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych. Po tej Mszy św. harcerze będą rozdawać światełko betlejemskie. W godzinach wieczornych w naszych rodzinach będziemy gromadzili się przy stole wigilijnym, dlatego Mszy św. wieczornej o godz. 1800 nie będzie. Na godz. 2200 zapraszamy na Mszę św. szczególnie dzieci i osoby starsze. O godz. 2340 zapraszamy na liturgiczne pożegnanie Adwentu, a po nim o godz. 2400 zostanie odprawiona Uroczysta Msza św. Narodzenia Pańskiego.

W I dzień świąt, 25 grudnia, nie będzie Mszy św. o godz. 630, pozostałe według porządku niedzielnego.

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, chór Alla Camera zaprasza do naszej Bazyliki na godz. 1900 na wspólne śpiewanie kolęd.

W sobotę, 26 grudnia, obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia Msze św. celebrowane będą według stałego porządku niedzielnego. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Kościoła Katedralnego jako matki wszystkich kościołów Diecezji Toruńskiej. O godz. 1500 pierwsze w tym roku spotkanie przy żłóbku, na które zapraszamy dorosłych oraz dzieci.

W przyszłą niedzielę, 27 grudnia, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Przed Kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Obrony Życia. Na Mszę św. o godz. 1000 zapraszamy wszystkie małżeństwa, zwłaszcza te, które obchodzą okrągłą rocznicę sakramentu małżeństwa. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św., w czasie której zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie.

W ramach akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w biurze parafialnym, zakrystii bądź w sklepiku można nabyć świece na stół wigilijny. Cena świec: dużej – 12 zł, małej – 6 zł. 

W sklepiku parafialnym, zakrystii i biurze można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na pokrycie kosztów renowacji obrazu św. Rocha.  

Kolędę duszpasterską w tym roku rozpoczniemy w poniedziałek, 28 grudnia. Od poniedziałku do piątku wizytę duszpasterską rozpoczynać będziemy od godziny 1600, natomiast w sobotę i niedzielę od godziny 1500.

Data Dzień tygodnia Ulice
28 XII 2015 Poniedziałek Nadgórna 44-60 (parzyste), Jagiellończyka, Wędkarska, Grunwaldzka
29 XII 2015 Wtorek Roty Grudziądzkiej, Zaułek
30 XII 2015 Środa Symbole ŚDM w parafii
31 XII 2016 Czwartek Symbole ŚDM w parafii
1 I 2016 Piątek Nowy Rok
2 I 2016 Sobota Garnizonowa, Malborska, Jagiełły, Księcia Witolda, Łokietka
3 I 2016 Niedziela Spotkanie opłatkowe wspólnot parafialnych
4 I 2016 Poniedziałek Nadgórna 47-73 (nieparzyste)

W sklepiku do nabycia podwójny numer tygodnika katolickiego Niedziela, który tym razem zawiera płytę z filmem o św. Janie Pawle II Santo subito oraz kalendarz na nowy rok. Do nabycia również czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”, świąteczne wydanie Nowin Parafialnych, Kalendarz Grudziądzki oraz nowowydany album „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu”.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Ryszard Przewoźniak  
- śp. Teresa Bederska
- śp. Janusz Bieńkowski 

III Niedziela Adwentu - 2015.12.13​
W czasie Adwentu zapraszamy na Msze św. roratnie, które odprawiane są: 
- dla dorosłych – od poniedziałku do soboty o godz. 630 
- dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630
 
We wtorek, 8 grudnia, papież Franciszek uroczyście otworzył Drzwi Święte rozpoczynając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Bazylika Grudziądzka stanowić będzie Bramę Miłosierdzia dla wszystkich, którzy pragnę zaczerpnąć ze zdroju Bożej Miłości. ceremonia otwarcia Bramy Miłosierdzia w naszej Bazylice będzie miała miejsce dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 1000. Po zakończeniu Mszy św. odbędzie się spotkanie dla wszystkich członków wspólnot parafialnych. Przez cały Rok Święty obraz Matki Bożej Łaskawej będzie odsłonięty przez cały dzień.

W czasie Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone medaliki dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św.

We wtorek, 15 grudnia, o godz. 1700 w kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie Koła Przyjaciół Grudziądzkiej Bazyliki. Zapraszamy wszystkich chętnych rozmiłowanych w naszej świątyni niezależnie od miejsca zamieszkania. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Zespołu charytatywnego im. Św. o. Pio.

W środę, 16 grudnia, po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy cykl katechez poświęconych zagadnieniom miłosierdzia. Katechezy głoszone będą w kawiarence pod plebanią, w niedziele, co dwa tygodnie o godz. 1600. Jako pierwsze omówione zostaną zagadnienia uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Serdecznie zapraszamy. Szczegółowy plan wywieszony został w gablocie i wejściu do kościoła.

W kancelarii parafialnej, do 17 grudnia, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. w sobotę, 19 grudnia, w godzinach przedpołudniowych.

W kościele została wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla biednych

W ramach akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w biurze parafialnym, zakrystii bądź w sklepiku można nabyć świece na stół wigilijny. Cena świec: dużej – 12 zł, małej – 6 zł. 

Dzisiaj w kruchcie kościoła odbywa się kiermasz ozdób świątecznych zorganizowany przez młodzież z Bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu. Własnoręcznie wykonane ozdoby stanowić będą cegiełkę na funkcjonowanie domu dla uczącej się młodzieży.

W sklepiku parafialnym, zakrystii i biurze można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na pokrycie kosztów renowacji obrazu św. Rocha.  


W piątek, 18 grudnia w parafii pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży z cyklu Pokolenie JP II. Początek spotkania o godz. 1930.

Spotkanie opłatkowe pielgrzymów Grupy Grudziądzkiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbędzie się w niedzielę, 20 grudnia po Mszy św. o godz. 1800 w parafii św. Maksymiliana Kolbe.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się” oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych oraz Kalendarza Grudziądzkiego w promocyjnej cenie 20 zł. W minioną niedzielę odbyła się prezentacja albumu „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu” wydanego z okazji piątej rocznicy uroczystego ogłoszenia Kolegiaty Bazyliką Mniejszą. Album ten można nabyć w zakrystii, biurze parafialnym lub sklepiku. Jest to pierwsze, tak okazałe i wyjątkowe wydawnictwo na temat Grudziądzkiej Bazyliki w formie albumu.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Ewa Buczkowska  
- śp. Balbina Skóra
- śp. Ludwika Dziadzio
- śp. Henryk Szczęsny   
- śp. Jerzy Bielicki II Niedziela Adwentu - Odpust św. Mikołaja Bpa - 2015.12.06

Składamy serdeczne podziękowanie osobom, które swoją pracą przyczyniły się do przygotowania uroczystości odpustowych ku czci św. Mikołaja: zakrystianom, paniom, które układały kwiaty i sprzątały kościół, chórowi Kolegiata, służbie liturgicznej, niosącym sztandary i wszystkim, którzy zaangażowali się w liturgii.

W czasie Adwentu zapraszamy na Msze św. roratnie, które odprawiane są: 
- dla dorosłych – od poniedziałku do soboty o godz. 630 
- dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630

Dzisiaj, w uroczystość odpustową, suma z procesją eucharystyczną o godzinie 1000. Na godz. 1600 zapraszamy do Bazyliki na koncert organowy z okazji piątej rocznicy uroczystego ogłoszenia Kolegiaty Grudziądzkiej Bazyliką Mniejszą. Za organami zasiądzie znakomity organista p. Marcin Łęcki z Torunia. Po koncercie nastąpi prezentacja albumu pt. „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu”.

We wtorek, 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w naszym sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami z racji afiliacji do rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Większej. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 830 spotkanie parafialnego Klubu Seniora, a na godz. 2000 zapraszamy na comiesięczny Apel Maryjny.

W środę, 9 grudnia o godz. 800 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy.

We wtorek, 8 grudnia, papież Franciszek uroczyście otworzy Bramę Miłosierdzia rozpoczynając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Nasza Bazylika, zgodnie z wolą Ojca Świętego i naszego biskupa Andrzeja, także stanowić będzie Bramę Miłosierdzia dla wszystkich, którzy pragnę zaczerpnąć ze zdroju Bożej Miłości. Serdecznie zapraszamy wszystkich, w niedzielę, 13 grudnia, na Mszę św. o godz. 1000, w czasie której nastąpi ceremonia otwarcia Bramy Miłosierdzia w naszej Bazylice. Szczególnie zaproszenie to kierowane jest do wszystkich członków wspólnot parafialnych, dla których po zakończeniu Mszy św. odbędzie się także krótkie spotkanie w kościele.

Począwszy od przyszłego tygodnia, w każdą niedzielę Roku Miłosierdzia, o godz. 800, zamiast różańca odmawiać będziemy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Również w przyszłą niedzielę, na Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone medaliki dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św.

W kancelarii parafialnej, do 17 grudnia, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. w sobotę, 19 grudnia, w godzinach przedpołudniowych.

W kościele została wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla biednych

W ramach akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w biurze parafialnym, zakrystii bądź w sklepiku można nabyć świece na stół wigilijny. Cena świec: dużej – 12 zł, małej – 6 zł. 

Młodzież ze wspólnoty działającej przy naszej parafii przygotowała kartki świąteczne, w które można się zaopatrzyć w wejściu do kościoła. Dochód ze sprzedaży kartek przeznaczony będzie na dofinansowanie wyjazdu na ŚDM. Natomiast w przyszłą niedzielę, 13 grudnia, w kruchcie kościoła odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych zorganizowany przez młodzież z Bursy Caritas Diecezji Toruńskiej im. kard. S. Wyszyńskiego w Grudziądzu. Własnoręcznie wykonane ozdoby stanowić będą cegiełkę na funkcjonowanie domu dla uczącej się młodzieży.

W sklepiku parafialnym, zakrystii i biurze można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na pokrycie kosztów renowacji obrazu św. Rocha.  

W przyszłą niedzielę, 13 grudnia o godz. 1030 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się” oraz najnowsze wydanie Kalendarza Grudziądzkiego w promocyjnej cenie 20 zł.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Agina Mazurek  
- śp. Andrzej Sadecki
- śp. Krystyna Chylińska  

I Niedziela Adwentu - 2015.11.29
Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok kościelny. Msze św. roratnie celebrowane będą:
 - dla dorosłych – od poniedziałku do soboty o godz. 630 
- dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630
 
Dorosłych prosimy o zabranie ze sobą świec, a dzieci przynoszą ze sobą lampiony.

Dzisiaj na wszystkich Mszach św. zostaną pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Informujemy, że nikt z ramienia parafii nie jest upoważniony do sprzedaży lub roznoszenia opłatków wigilijnych po domach. Będzie możliwość zaopatrzenia się w opłatki tuż po zakończeniu Mszy św. w wejściu do kościoła, a później także dostępne będą w sklepiku parafialnym, zakrystii i biurze. Składane przy tej okazji ofiary będą przeznaczone na renowację obrazu św. Rocha.

Dzisiaj przed kościołem Szkolne Koło Caritas z Gimnazjum nr 8 przeprowadzi zbiórkę do puszek na pomoc pewnej wielodzietnej rodzinie, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej.

Także dzisiaj o godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca.

W dniach od 2 do 4 grudnia rekolekcje adwentowe w naszej wspólnocie parafialnej, jako przygotowanie do uroczystości patronalnej św. Mikołaja Bpa, poprowadzi o. Krzysztof Stankowski, redemptorysta. W pierwszy czwartek i piątek miesiąca spowiedź według planu rekolekcyjnego. W pierwszy piątek, dodatkowo spowiedź dla dzieci od godz. 1600.

W sobotę, 5 grudnia obchodzić będziemy pierwszy dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Mikołaja. O godz. 1015 nastąpi instalacja nowych księży kanoników w Kapitule Kolegiackiej a następnie Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Suskiego.

W niedzielę, 6 grudnia suma odpustowa z procesją eucharystyczną o godzinie 1000. Prosimy o niesienie feretronów i sztandarów. Pozostałe Msze św. o godz. 630, 830, 1130 (z nauką dla dzieci), 1300 i 1800. Na godz. 1600 zapraszamy do Bazyliki na koncert organowy z okazji piątej rocznicy uroczystego ogłoszenia Kolegiaty Grudziądzkiej Bazyliką Mniejszą. Za organami zasiądzie znakomity organista p. Marcin Łęcki z Torunia. Po koncercie nastąpi prezentacja albumu pt. „Bazylika Kolegiacka w Grudziądzu”.
W przyszłą niedzielę będzie możliwość zaopatrzenia się w kartki świąteczne przygotowane przez młodzież ze wspólnoty działającej przy naszej parafii. Dochód ze sprzedaży kartek przeznaczony będzie na dofinansowanie wyjazdu na ŚDM.
W ramach akcji Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w biurze parafialnym, zakrystii bądź w sklepiku można nabyć świece na stół wigilijny. Cena świec: dużej – 12 zł, małej – 6 zł. 

W biurze parafialnym przyjmujemy jeszcze zdrowaśki roczne za zmarłych. 

W liturgii Kościoła w czwartek obchodzimy wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, o godz. 1730 w kościele rektorskim odprawiona zostanie Msza św. odpustowa.

W sobotę, 5 grudnia o godz. 1930 w parafii św. Maksymiliana Kolbe odbędzie się Grudziądzki wieczór uwielbienia i chwały jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania brzmi: Z Maryją, Matką Miłosierdzia, oczekujemy narodzenia Jezusa. Duchowe przygotowanie do peregrynacji Symboli ŚDM w Grudziądzu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na spotkanie Rodziny Radia Maryja w Toruniu w sobotę, 5 grudnia. Zapisy w biurze parafialnym oraz pod numerami telefonów podanymi w gablocie. Koszt wyjazdu to 20 zł.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim o świętości ludzkiego życia, pielgrzymce papieża Franciszka do Afryki, beatyfikacji polskich franciszkanów męczenników z Peru, a w dodatku toruńskim relacja z Dnia Niepodległości z naszej Bazyliki, o kościele Podwyższenia Krzyża św. w Grudziądzu, sympozjum o rodzinie i wywiad z dyrektorem wydziału duszpasterstwa rodzin Kurii diecezjalnej toruńskiej na temat rodziny. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się” oraz najnowsze wydanie Kalendarza Grudziądzkiego w promocyjnej cenie 20 zł.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Wiesław Zubrikowski  
- śp. Roman Wysocki Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - 2015.11.22
Dzisiaj po Mszy św. o godz. 1000 wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W środę, 25 listopada po Mszy św. wieczornej zapraszamy na kolejną katechezę dla dorosłych, którą wygłosi ks. Wojciech.

W sobotę, 28 listopada o godz. 830 zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za zmarłych, a o godz. 1000 uroczysta Msza św. z okazji 90-lecia chóru Echo. 

W przyszłą niedzielę, na wszystkich Mszach św. zostaną pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Informujemy także, że nikt z ramienia parafii nie jest upoważniony do sprzedaży lub roznoszenia opłatków wigilijnych po domach. Będzie możliwość zaopatrzenia się w opłatki tuż po zakończeniu Mszy św. w wejściu do kościoła, a później także dostępne będą w sklepiku parafialnym, zakrystii i biurze. Składane przy tej okazji ofiary będą przeznaczone na renowację obrazu św. Rocha.

W przyszłą niedzielę Szkolne Koło Caritas z Gimnazjum nr 8 przeprowadzi zbiórkę do puszek na pomoc pewnej wielodzietnej rodzinie, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej i materialnej.

Także w niedzielę za tydzień o godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca.

Przypominamy, że w soboty i niedziele intencje mszalne można składać w zakrystii po Mszy św. Istnieje możliwość złożenia intencji na przyszły rok kalendarzowy.

Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na spotkanie Rodziny Radia Maryja w Toruniu w sobotę, 5 grudnia. Zapisy w biurze parafialnym oraz pod numerami telefonów podanymi w gablocie. Koszt wyjazdu to 20 zł.

W sklepiku do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w nim artykuł o dzisiejszej uroczystości liturgicznej, wizycie Prezydenta Polski w Stolicy Apostolskiej i wizycie patriarchy Kościoła grekokatolickiego Syrii w Polsce, a w dodatku toruńskim relacje z obchodów Dnia Niepodległości w Toruniu, Marszu Wszystkich Świętych, z sympozjum Colloquia Toruniensia, o parafii Chrystusa Króla w Toruniu i jej dawnym proboszczu, ks. Pawle Godze. Szczególnie polecamy artykuł o Słudze Bożym biskupie Adolfie Piotrze Szelążku, którego proces beatyfikacyjny toczy się w naszej diecezji.  Do nabycia także czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Ryszard Kordalski
- śp. Czesław Szachnitowski
- śp. Eryk Rutkowski 

XXXIII Niedziela Zwykła - 2015.11.15

Z kalendarza liturgicznego: we wtorek obchodzimy wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, w środę bł. Karoliny Kózkówny, w czwartek bł. Salomei, w piątek św. Rafała Kalinowskiego, a w sobotę Ofiarowanie NMP

Dzisiaj jubileusz 10-lecia istnienia obchodzi nasz parafialny chór Kolegiata. Z tej racji zapraszamy na godz. 930 na koncert w wykonaniu naszego chóru, a następnie na Mszę św. sprawowaną w intencji obecnych i zmarłych członków chóru.

Także dzisiaj na godz. 1600 do kawiarenki pod plebanią zapraszamy na Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod przewodnictwem scholi parafialnej Pueri Sancti Nicolai.

W dniu 6 stycznia 2016 roku w naszym mieście po raz drugi odbędzie się Orszak Trzech Króli, który w obecnym roku cieszył się dużą popularnością i zgromadził rzesze ludzi. W związku z koniecznością poniesienia pewnych kosztów na organizację Orszaku, dzisiaj, przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na ten cel. Jednocześnie, już dziś zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego.

W poniedziałek, 16 listopada po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej

W środę 18 listopada w kawiarence pod plebanią o godz. 1630 odbędzie się spotkanie założycielskie Koła Przyjaciół Grudziądzkiej Bazyliki. Do zadań koła ma należeć przede wszystkim poznawanie, zgłębianie i propagowanie historii Bazyliki. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych rozmiłowanych w naszej świątyni niezależnie od miejsca zamieszkania.

W środę 18 listopada w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarpnie o godz. 1700 rozpoczną się uroczystości ku czci bł. Karoliny Kózkówny. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim młodzież.

Przyszła niedziela jest ostatnią w roku liturgicznym, przeżywaną w Kościele jako Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej. Po Mszy św. o godz. 1000 wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania
do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Przypominamy, że w soboty i niedziele intencje mszalne można składać w zakrystii po Mszy św. Istnieje możliwość złożenia intencji na przyszły rok kalendarzowy.

W czwartek 19 listopada w godzinach od 900 do 1700 na terenie Zakładu Karnego nr 1 odbędzie się akcja poboru krwi pod hasłem Czwarty dar serca służb mundurowych. Zbiórka krwi przeznaczona jest dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.

W przyszłą niedzielę o godz. 1130 w kościele św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich sprawowana będzie Msza św. w intencji kolejarzy i ich rodzin.

W piątek, 20 listopada o godz. 1930 w parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe na Strzemięcinie odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży naszego miasta z cyklu Pokolenie JP II.

W zakrystii do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
   - śp. Elżbieta Dernoga
- śp. Maria Czartowska
- śp. Stefania Orłowska
- śp. Adela Żywot
- śp. Mirosława Tomaszewska-Kucharska


XXXII Niedziela Zwykła - 2015.11.08

Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek obchodzimy święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, we wtorek wspomnienie św. Leona Wielkiego, w środę św. Marcina z Tours, w czwartek św. Jozafata, w piątek św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski.

Dzisiaj o godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca połączone z modlitwą różańcową wraz z wypominkami za zmarłych członków tej wspólnoty, a o godz. 2000  Apel Maryjny.

Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc chrześcijanom w Syrii.

W poniedziałek o godz. 1700 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy, a po nim modlitwa różańcowa i wypominki za zmarłych członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

We wtorek po Mszy św. o godz. 830 zapraszamy na spotkanie Klubu Seniora, a po  Mszy  św.  o  godz. 1800 na spotkanie Zespołu Charytatywnego im. Św. o. Pio.

W środę, w Narodowe Święto Niepodległości, Msze św. w naszej Bazylice o godz. 700, 830 i 1800. Na godz. 930 zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Tibi Mariae. O godz. 1000 odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem kompanii Honorowej Wojska Polskiego i chóru męskiego Echo.

W sobotę, 14 listopada o godz. 1000 w parafii Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych kapłanów naszego dekanatu. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

W niedzielę 15 listopada jubileusz 10-lecia istnienia obchodzić będzie nasz parafialny chór Kolegiata. Z tej racji zapraszamy na godz. 930 na koncert w wykonaniu naszego chóru, a następnie na Mszę św. sprawowaną w intencji obecnych i zmarłych członków chóru.

Także w przyszłą niedzielę na godz. 1600 do kawiarenki pod plebanią zapraszamy na Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod przewodnictwem scholi parafialnej Pueri Sancti Nicolai.

W dniu 6 stycznia 2016 roku w naszym mieście po raz drugi odbędzie się Orszak Trzech Króli, który w obecnym roku cieszył się dużą popularnością i zgromadził rzesze ludzi. W związku z koniecznością poniesienia pewnych kosztów na organizację Orszaku, w niedzielę 15 listopada, przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na ten cel. Jednocześnie, już dziś zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

W przyszłą niedzielę, kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego.

W biurze parafialnym przyjmujemy zdrowaśki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po Różańcu o godz. 800, a także przed Mszą św. o godz. 1000.

W zakrystii do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia także czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”.

​W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
   - śp. Bogdan Dąbrowski
- śp. Bogumiła Pstrągowska
- śp. Wacław Piechocki
- śp. Barbara Siech
- śp. Rafał Meyerholz
- śp. Zygmunt Zieliński 

Uroczystość Wszystkich Świętych - 2015.11.01

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby gospodarcze parafii.

Z kalendarza liturgicznego: w środę obchodzimy wspomnienie św. Karola Boromeusza.

Dzisiaj w uroczystość Wszystkich Świętych Msze św. o godz. 630, 830, 1000, 1130, 1800. Nie będzie Mszy św. o godz. 1300.  Msza św. na cmentarzu sprawowana będzie o godz. 1400, a ok. godz. 1445 procesja żałobna z kazaniem. Dzisiaj nie będzie spotkania członków Żywego Różańca.

W poniedziałek, 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. O godz. 830 i 1800 odprawione zostaną Msze św. zbiorowe za zmarłych.
O godz. 1500 – Msza św. na cmentarzu  w intencji wszystkich na nim spoczywających a po niej procesja żałobna. O godz. 1700 – różaniec w intencji zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych.

Wszystkich odwiedzających cmentarz bardzo prosimy o zachowanie porządku, usuwanie wszelkich śmieci do miejsc przeznaczonych w tym celu. Przypominamy również, że obowiązuje zakaz wprowadzania psów na cmentarz. Niech nasza postawa będzie wyrazem szacunku dla miejsca spoczynku zmarłych.

Dzisiaj po południu i jutro przez cały dzień w każdym kościele i kaplicy można uzyskać odpust zupełny

W dniach od 1 do 8 listopada, jeden raz dziennie, będąc w stanie łaski uświęcającej, za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych można uzyskać odpust zupełny dla dusz czyśćcowych.

Od 2 do 7 listopada, o godz. 1700 odmawiać będziemy różaniec w intencji zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych. Przygotowane zostały specjalne kartki do zdrowasiek jednorazowych, dostępne w sklepiku, biurze parafialnym i w zakrystii. Kartki te, wypisane czytelnie (najlepiej drukowanymi literami), można składać w biurze i zakrystii.

W pierwszy czwartek miesiąca spowiedź od godz. 1700.

W pierwszy piątek listopada spowiedź od godz. 1530. O godz. 1630 Msza św.

W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 830 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych.

W przyszłą niedzielę, 8 listopada o godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca połączone z modlitwą różańcową wraz z wypominkami za zmarłych członków tej wspólnoty.

Także w przyszłą niedzielę na godz. 2000 zapraszamy na Apel Maryjny.

W przyszłą niedzielę obchodzimy VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc chrześcijanom w Syrii.

W biurze parafialnym przyjmujemy zdrowaśki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po Różańcu o godz. 800, a także przed Mszą św. o godz. 1000.

W czwartek, 5 listopada w Muzeum grudziądzkim odbędzie się promocja powieści grudziądzkiego pisarza Kazimierza Trybulskiego pt. „Wzgórze nad jeziorem”. Jest to opowieść o losach ziemi chełmińskiej w XIII w.

W sobotę, 7 listopada o godz. 1930 w parafii św. Maksymiliana Kolbe na Strzemięcinie odbędzie się drugi Grudziądzki Wieczór Uwielbienia i Chwały. Spotkanie to jest jedną z form przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i peregrynacji symboli ŚDM w naszym mieście.

W zakrystii do nabycia tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
     - śp. Zofia Kocienda
- śp. Andrzej Kłosowski
- śp. Artur Złotowski
- śp. Janusz Gąceżewicz
- śp. Jerzy Jasiak


Rocznica poświęcenia własnego kościoła - 2015.10.25

Z kalendarza liturgicznego: w środę obchodzimy święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Nabożeństwa różańcowe w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej:
                         Dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630
                         Dla dorosłych – codziennie o godz. 1730 (łącznie z niedzielą)
Różaniec odmawiany jest także od poniedziałku do piątku o godz. 800 dla osób, które nie mogą przybyć na wieczorne nabożeństwo.

Włączając się w życie Kościoła powszechnego, przeżywamy dziś parafialny dzień misyjny, goszcząc w naszej wspólnocie o. Kajetana, Werbistę. Z tej racji przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar z przeznaczeniem na dzieła misyjne.

W najbliższą środę, wyjątkowo, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona zostanie przed rozpoczęciem Mszy św. o godz. 830.

W przyszłą niedzielę, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. o godz. 630, 830, 1000, 1130, 1800. Nie będzie Mszy św. o godz. 1300.  Msza św. na cmentarzu sprawowana będzie o godz. 1400, a ok. godz. 1445 procesja żałobna z kazaniem. Tego dnia nie będzie spotkania członków Żywego Różańca.

W poniedziałek, 2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. O godz. 830 i 1800 odprawione zostaną Msze św. zbiorowe za zmarłych.
O godz. 1500 – Msza św. na cmentarzu  w intencji wszystkich na nim spoczywających, a po niej procesja żałobna. O godz. 1700 – różaniec w intencji zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych.

1 listopada po południu i przez cały dzień następny w każdym kościele i kaplicy można uzyskać odpust zupełny

W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby gospodarcze parafii.

W biurze parafialnym przyjmujemy zdrowaśki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po Różańcu o godz. 800, a także przed Mszą św. o godz. 1000. Przygotowane zostały też specjalne kartki do zdrowasiek jednorazowych, dostępne w sklepiku, biurze parafialnym i w zakrystii. Kartki te, wypisane czytelnie (najlepiej drukowanymi literami), można składać w biurze i zakrystii.

Wszystkich odwiedzających cmentarz bardzo prosimy o zachowanie porządku, usuwanie wszelkich śmieci do miejsc przeznaczonych w tym celu. Przypominamy również, że obowiązuje zakaz wprowadzania psów na cmentarz. Niech nasza postawa będzie wyrazem szacunku dla miejsca spoczynku zmarłych.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta informuje, że wzorem lat ubiegłych od 26 października do 2 listopada będzie możliwość zakupienia zniczy na cmentarzu parafialnym. Punkt dystrybucji znajdować się będzie na placu przy kostnicy. Dochód z akcji przeznaczony będzie na cele charytatywne.

Tradycyjnie, 31 października i  1  listopada   od godzin porannych do godz. 1400  na  cmentarzu  farnym  Towarzystwo  Opieki nad  Zabytkami  oddział  w Grudziądzu  organizuje  kwestę  pieniężną  na  renowację  kolejnych  zabytkowych  nagrobków.

Serdecznie zapraszamy chętnych do włączenia się w działalność chóru parafialnego Kolegiata, który w naszej parafii działa od 10 lat. Próby odbywają się we wtorki o godz. 1600 i piątki o godz. 1900 w salce parafialnej.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, a w nim na temat synodu biskupów o rodzinie, sylwetka duchowa św. Zelii i Ludwika Martin, o symbolice kościoła jako świątyni, o relacji państwo-Kościół, a w dodatku toruńskim o Dniu papieskim, o pielgrzymce harcerzy do obozu w Dachau i odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci bł. Ks. Stefana Frelichowskiego. Do nabycia także czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”, Ewangelie w formie kieszonkowej oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Cecylia Szyplińska
- śp. Teresa Janik
- śp. Czesław Kościelecki
- śp. Teresa Potorska
- śp. Bronisław Szymański
- śp. Walentyna Szyc 
- śp. Władysław Wietrzykowski
- śp. Rafał Lica

XXIX Niedziela Zwykła - 2015.10.18

Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na potrzeby misji.

Z kalendarza liturgicznego: we wtorek obchodzimy wspomnienie św. Jana Kantego, w środę bł. Jakuba Strzemię, w czwartek św. Jana Pawła II

Nabożeństwa różańcowe w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej:                        
Dla dzieci
– od poniedziałku do piątku o godz. 1630
                         Dla dorosłych – codziennie o godz. 1730 (łącznie z niedzielą)
Różaniec odmawiany jest także od poniedziałku do piątku o godz. 800 dla osób, które nie mogą przybyć na wieczorne nabożeństwo. Tegoroczny różaniec ofiarujemy w intencji rodzin i Synodu Biskupów.

Dzisiaj po Mszy św. o godz. 1130 odbędzie się kolejne spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św.


W czwartek, 22 października, we wspomnienie św. Jana Pawła II w naszej Bazylice można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po każdej Mszy św. będzie możliwość uczczenia relikwii.

W przyszłą niedzielę gościć będziemy w naszej parafii o. Kajetana, Werbistę, który opowie o misyjności Kościoła i swojej pracy na misjach.

Także w przyszłą niedzielę przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

W biurze parafialnym przyjmujemy zdrowaśki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po Różańcu o godz. 800, a także przed Mszą św. o godz. 1000. Przygotowane zostały też specjalne kartki do zdrowasiek jednorazowych, dostępne w sklepiku, biurze parafialnym i w zakrystii. Kartki te, wypisane czytelnie (najlepiej drukowanymi literami), będzie można składać w biurze i zakrystii.

Wszystkich odwiedzających cmentarz bardzo prosimy o zachowanie porządku, usuwanie wszelkich śmieci do miejsc przeznaczonych w tym celu.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta informuje, że wzorem lat ubiegłych od 26 października do 2 listopada będzie możliwość zakupienia zniczy na cmentarzu parafialnym. Punkt dystrybucji znajdować się będzie na placu przy kostnicy. Dochód z akcji przeznaczony będzie na cele charytatywne.

W gablocie zostały wywieszone zdjęcia oraz list, jakie otrzymaliśmy od s. Agnieszki Wilmańskiej, Zmartwychwstanki, pochodzącej z naszej parafii, a pracującej aktualnie w Tanzanii.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, a w nim na temat synodu biskupów o rodzinie, o życiu św. Zeli i Ludwika Martin (rodziców św. Teresy z Lisieux, dzisiaj kanonizowanych), artykuły na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych, a w dodatku toruńskim o konsekracji ołtarza w Bazylice Katedralnej w Toruniu, spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu. Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, czasopisma „Nasza Arka” i „Miłujcie się”, Ewangelie w formie kieszonkowej oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Krzysztof Giermuda
- śp. Jerzy Pisarski


XXVIII Niedziela Zwykła - 2015.10.11

Z kalendarza liturgicznego: we wtorek obchodzimy wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, w czwartek św. Teresy od Jezusa, w piątek św. Jadwigi Śląskiej, w sobotę św. Ignacego Antiocheńskiego.

Nabożeństwa różańcowe w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej:                             
Dla dzieci
– od poniedziałku do piątku o godz. 1630
                              Dla dorosłych – codziennie o godz. 1730 (łącznie z niedzielą)
Różaniec odmawiany jest także od poniedziałku do piątku o godz. 800 dla osób, które nie mogą przybyć na wieczorne nabożeństwo. Tegoroczny różaniec ofiarujemy w intencji rodzin i Synodu Biskupów. Przez cały październik, codziennie łaskami słynący obraz Opiekunki Grudziądza będzie odsłonięty przez cały dzień by dać możliwość osobistej modlitwy wszystkim nawiedzającym nasze sanktuarium. Serdecznie zapraszamy.

Obchodzimy dzisiaj XV Dzień Papieski, tym razem pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny. W naszej parafii gościmy stypendystę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na tę Fundację.

Z tej też okazji na godz. 1600 zapraszamy do Bazyliki na koncert chóru Tibi Mariae połączony z lekturą fragmentów adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Familiaris consortio” w interpretacji Krzysztofa Rotnickiego.


W związku z obchodzonym 15 października Dniem Dziecka Utraconego, suma parafialna w dniu dzisiejszym celebrowana będzie w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci przed porodem oraz o dar potomstwa dla tych rodzin.

Także dzisiaj po Mszy św. o godz. 1000 i 1300 w kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie dla wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza osób starszych pod tytułem Droga do kościoła może być bezpieczna. Spotkania poprowadzi licencjonowany instruktor nauki jazdy. Skorzystajmy z okazji przybliżenia zagadnień związanych z bezpieczeństwem na drodze.

W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

We wtorek, 13 października po Mszy św. o godz. 830 zapraszamy na spotkanie parafialnego Klubu Seniora, a na godz. 2000 na ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie połączone z różańcową procesją światła.

W środę po Mszy św. wieczornej zapraszamy na kolejną katechezę dla dorosłych, którą poprowadzi ks. Wojciech.

Z przyjemnością informujemy, że zrodziła się idea powstania Teatru Rodzinnego. Teatr Rodzinny jest swoistym eksperymentem artystyczno-edukacyjnym i polega na wspólnym budowaniu przedstawienia przez dzieci, rodziców i dziadków. Niepowtarzalna możliwość wspólnego tworzenia zapewnia pogłębianie więzi rodzinnych a dzieci uczy umiejętności współżycia w grupie. Na najbliższe spotkanie w dniu 16 października na godz. 1800 do Kawiarenki pod plebanią zapraszamy na razie tylko osoby dorosłe. Spotkanie poprowadzi zawodowy reżyser.

W piątek, 16 października po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Również 16 października o godz. 1930 w parafii św. Ap. Piotra i Pawła odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu Pokolenie JP II.

W przyszłą niedzielę, 18 października, po Mszy św. o godz. 1130 odbędzie się kolejne spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św.

 Od 18 października przeżywać będziemy Światowy Tydzień Misyjny. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby misji.

W biurze parafialnym przyjmujemy zdrowaśki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po Różańcu o godz. 800, a także przed Mszą św. o godz. 1000. Przygotowane zostały też specjalne kartki do zdrowasiek jednorazowych, dostępne w sklepiku, biurze parafialnym i w zakrystii. Kartki te, wypisane czytelnie (najlepiej drukowanymi literami), będzie można składać w biurze i zakrystii.

17 października w godzinach od 1000 do 1600 na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Grudziądzu przy ul. Korczaka 23 na Strzemięcinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego pod hasłem „Pomóż Bartkowi i innym”. Bartek jest 16-letnim mieszkańcem Grudziądza, uczniem Gimnazjum nr 12. Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, a w nim o fali emigrantów w Europie, XV Dniu Papieskim, o osobie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, artykuł ks. prof. Wojciecha Góralskiego, znakomitego kanonisty o procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa w związku z nowym dokumentem wydanym przez Stolicę Apostolską, a w dodatku toruńskim relacje ze spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, o spotkaniu Domowego Kościoła a także o nowej stronie internetowej naszej Diecezji. W sklepiku również do nabycia czasopismo „Nasza Arka”, Ewangelie w formie kieszonkowej oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

XXVII Niedziela Zwykła - 2015.10.04

Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone na cele gospodarcze parafii.

Dzisiaj na Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone różańce dzieciom przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca.

Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek obchodzimy święto Rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Toruniu, w środę wspomnienie NMP Różańcowej,  w piątek bł. Wincentego Kadłubka.

Nabożeństwa różańcowe w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej:        
                         Dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630
                         Dla dorosłych – codziennie o godz. 1730 (łącznie z niedzielą)
Różaniec odmawiany jest także od poniedziałku do piątku o godz. 800 dla osób, które nie mogą przybyć na wieczorne nabożeństwo. Tegoroczny różaniec ofiarujemy w intencji rodzin i Synodu Biskupów.


Podobnie jak w minione niedziele, także dzisiaj zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią.

W czwartek, 8 października na godz. 2000 zapraszamy na Apel Maryjny.

W piątek o godz. 1715 nabożeństwo ku czci bł. Anieli Salawy prowadzone przez członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy XV Dzień Papieski, tym razem pod hasłem Jan Paweł II – Patron Rodziny. W naszej parafii gościć będziemy stypendystę Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na tę Fundację. Na godz. 1600 zapraszamy do Bazyliki na koncert chóru Tibi Mariae połączony z lekturą fragmentów adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Familiaris consortio”.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, Do nabycia także najnowsze wydanie Nowin Parafialnych, w których między innymi zapowiedź spotkań, których tematem będzie bezpieczeństwo na drodze oraz o powstającym teatrze rodzinnym. W sklepiku również do nabycia czasopismo „Nasza Arka”, Ewangelie w formie kieszonkowej oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Tadeusz Chruszczewski
- śp. Danuta Domagalska
- śp. Gertruda Kossak-Główczewska

XXVI Niedziela Zwykła - 2015.09.27
Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek obchodzimy wspomnienie św. Wacława, we wtorek święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała,  w środę św. Hieronima, w czwartek św. Teresy od Dzieciątka Jezusa, w piątek św. Aniołów Stróżów.

Podobnie jak w minione niedziele zapraszamy do Kawiarenki pod plebanią. Dziś gospodarzami są członkowie chóru parafialnego.

W najbliższą środę po Mszy św. wieczornej zapraszamy na katechezę dla dorosłych, którą poprowadzi ks. Wojciech.

W pierwszy czwartek miesiąca Godzina św. i okazja do spowiedzi od godz. 1700.

W czwartek rozpoczyna się miesiąc październik poświęcony szczególnie modlitwie różańcowej. W naszej Bazylice nabożeństwa różańcowe odprawiać będziemy według następującego porządku:        
                         Dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 1630
                         Dla dorosłych – codziennie o godz. 1730 (łącznie z niedzielą)
Różaniec będzie odmawiany także od poniedziałku do piątku o godz. 800 dla osób, które nie będą mogły przybyć na wieczorne nabożeństwo. Tegoroczny różaniec ofiarujemy w intencji rodzin i Synodu Biskupów, który odbędzie się w październiku  w Watykanie.

W pierwszy piątek miesiąca spowiedź dla dzieci od godz. 1530. O godz. 1630 nabożeństwo różańcowe.

W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 830 odprawiona zostanie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych. 

Także w sobotę, 3 października, po zakończeniu Mszy św. wieczornej odbędzie się misterium przedstawiające pamiątkę błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu. Zapraszamy do udziału i prosimy o zabranie ze sobą świec.

W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na cele gospodarcze parafii. Na Mszy św. o godz. 1130 zostaną poświęcone różańce dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 1700 spotkanie członków Żywego Różańca.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo „Nasza Arka”, Ewangelie w formie kieszonkowej w cenie 6 zł oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
    - śp. Jerzy Szymański
- śp. Teresa Drelich

​XXV Niedziela Zwykła - 2015.09.20

Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek obchodzimy święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty, w środę wspomnienie św. O. Pio, w piątek bł. Władysława z Gielniowa.

Dzisiaj po Mszy św. o godz. 1300 odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób dorosłych, chcących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Także dzisiaj w parafii NSPJ w Tarpnie o godz. 1100 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego i ogłoszenie Ojca Pio drugim patronem parafii.

Podobnie jak w minione niedziele zapraszamy do piwnicy pod plebanią. Dziś gospodarzami są członkowie wspólnoty Żywego Różańca.

W poniedziałek na godzinę 1730 zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę w intencji dzieci poczętych a nienarodzonych.

W środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie zespołu charytatywnego im. św. o. Pio.

W sobotę, 26 września o godz. 600 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy autokarowa pielgrzymka do Częstochowy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin.

W przyszłą niedzielę zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia również czasopismo „Nasza Arka”, Ewangelie w formie kieszonkowej w cenie 6 zł oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
- śp. Wanda Chylińska

XXIV Niedziela Zwykła - 2015.09.13

Dziękujemy wszystkim którzy swoją obecnością i aktywnością przyczynili się do ubogacenia uroczystości odpustowych w naszym sanktuarium. „Bóg zapłać!” osobom przygotowującym i dekorującym świątynię, biorącym czynny udział w liturgii, programie słowno - muzycznym: scholi parafialnej „Pueri Sancti Nicolai”, grupie młodzieżowej „Wojownicy Pana”, chórowi The G Singers oraz chórowi „Kolegiata”, Rodzinie Radia Maryja, Wspólnocie Żywego Różańca, Strzelcom, Towarzystwu im. Św. Brata Alberta.

Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego, we wtorek wspomnienie NMP Bolesnej, w środę św. Korneliusza i Cypriana, w piątek święto św. Stanisława Kostki.

Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Na godz. 2000 zapraszamy wszystkich na kolejne nabożeństwo fatimskie z różańcową procesją światła.

Jutro o godz. 600 z parkingu przy ul. Sienkiewicza wyruszy parafialna pielgrzymka do Częstochowy, Tumu i Piotrkowa Trybunalskiego.

Także jutro o godz. 1800 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana będzie uroczysta suma odpustowa.

Dnia 15 września (wtorek) wyruszy doroczny Marsz Pokoju, z naszej Bazyliki do Kaplicy Matki Bożej Królowej Pokoju w Wielkich Lniskach. O godz. 1700 modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej i początek marszu. O godz. 1900 w Wielkich Lniskach Msza św. a po niej poczęstunek. Powrót autokarem ok. godz. 2100.

W środę 16 września o godz. 1600 w salce pod plebanią odbędzie się spotkanie wolontariuszy z przewodnikiem PTTK. Zapraszamy chętnych, którzy chcieliby powiększyć grono wolontariuszy przewodników po naszej Bazylice i zainteresowanych historią naszej świątyni.

Także w środę po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej

W sobotę 19 września odbędzie się w naszym sanktuarium II Grudziądzki Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej. Festiwal rozpocznie się Mszą św. o godz. 1130, po niej przesłuchania konkursowe. Głównym organizatorem spotkania jest schola parafialna Pueri Sancti Nicolai.

W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 1300 odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób dorosłych, chcących przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

W niedzielę 20 września w parafii NSPJ w Tarpnie o godz. 1100 uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego i ogłoszenie Ojca Pio drugim patronem parafii.

W sklepiku parafialnym do nabycia m.in. tygodnik katolicki Niedziela. Do nabycia również czasopismo „Nasza Arka”, Ewangelie w formie kieszonkowej w cenie 6 zł oraz magnesy z wizerunkiem naszej Bazyliki, widokówki i inne pamiątki oraz książki.

W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Mirosława Sało
- śp. Mirosław Jabłoński
- śp. Jadwiga Dobiasz
- śp. Barbara Osmańska
- śp. Stanisław Kamuda

​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31
Twoje-Miasto
© 2010-2015 Kolegiata Grudziądz Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o.