III Niedziela Wielkanocna - 2018-04-15

+ Dzisiaj po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem harcerzy. 

+ W poniedziałek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. 

+ W czwartek, 19 kwietnia na godz. 15:00 zapraszamy wszystkich chętnych do kawiarenki pod plebanią na spotkanie z p. Adrianną Błaszkiewicz. Temat spotkania brzmi: „Co trzeba wiedzieć, kupując w aptece”. 

+ W przyszłą niedzielę o godz. 10:00 sprawowana będzie Msza św. w intencji członków Cechu Rzemiosł Różnych i ich rodzin. 

+ Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc na Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka i osób modlących się za kapłanów do Niepokalanowa.  

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo Nasza Arka poświęcone w całośći św. o Pio, oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych. 
+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Urszula Żbikowska
- śp. Leszek Wszelak
II Niedziela Wielkanocna - 2018-04-08

+ Dzisiaj przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na cele dobroczynne. O godz. 17:00 spotkanie członków Żywego Różańca, a o godz. 20:00 Apel Maryjny. 

+ W poniedziałek, 9 kwietnia obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przeniesioną z 25 marca z racji obchodów Wielkiego Tygodnia. Jest to także Dzień Życia i Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na godz. 17:30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji dzieci poczętych a nie narodzonych. Po Mszy św. wieczornej spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

+ W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego Zespołu Charytatywnego im. św. O. Pio. 

+ We wtorek, środę i czwartek, w kościele, w godz. od 9:00 do 12:00 odbywać się będą ćwiczenia przeciwpożarowe. W tych godzinach wejście do kościoła będzie niemożliwe. 

+ W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. O godz. 13:00 sprawowana będzie Msza św. z udziałem harcerzy. 

+ W dniu 28 kwietnia (sobota) organizowany jest wyjazd na Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka i osób modlących się za kapłanów do Niepokalanowa. Koszt wyjazdu to 50 zł. Zapisy w biurze parafialnym. 

+ Parafia św. Józefa Oblubieńca w Mniszku zaprasza w poniedziałek, 9 kwietnia po Mszy św. o godz. 18:00 na wykład na temat płodności pt. Naprotechnologia – medycyna naprawcza. 

+ Parafia św. Ap. Piotra i Pawła organizuje pielgrzymkę autokarowo-samolotową w dniach 11-22 września br. do Sanktuariów Maryjnych Europy (m.in. Fatima, Lourdes, La Salette, Santiago de Compostela) i miejsc związanych z narodzinami i życiem Benedykta XVI. Szczegółowy program pielgrzymki dostępny jest w biurze parafialnym. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, a w bibliotece parafialnej do odebrania czasopismo List do Pani. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Zbigniew Nowiński
- śp. Kazimiera Muranowska
- śpArkadiusz Pietrzak
- śpMieczysław Blank
- śpMarta Wardzińska

Zmartwychwstanie Pańskie - 2018-04-01

Drodzy diecezjanie! Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia!
   Święta Zmartwychwstania to czas radości i przyjęcia do naszego życia Jezusa Chrystusa, który zwyciężył śmierć i grzech. Pamiętajmy, że „jeśli wszelka miłość pragnie wieczności – Boża Miłość nie tylko jej pragnie, ale ją sprawia i nią jest” (J. Ratzinger). Ludzie wierzący w sposób szczególny doświadczają tej prawdy w czasie Wielkanocy. 
    Drodzy diecezjanie, niech Święta będą dla Was źródłem nadziei i pokoju. Życzę mocy ducha, otwarcia na łaskę oraz pełnych miłości spotkań z bliźnimi. Nie pozwólmy, aby podziały i doraźne spory zakłóciły radość świętowania. W logice Ewangelii nie ten ma rację, kto głośniej wyraża swoje poglądy, ale ten kto bardziej kocha i słucha głosu Boga. Niech Ewangelia Życia pozwoli nam z szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej bezbronnego! Pamiętajmy w modlitwach i w praktyce miłości o chorych i poranionych.    
  Braciom kapłanom dziękowałem i składałem życzenia w Wielki Czwartek w czasie Mszy Krzyżma. Jednak jeszcze raz pragnę podziękować za troskę o duchowy rozwój wiernych. Jestem wdzięczny przede wszystkim za przygotowanie i prowadzenie rekolekcji wielkopostnych, za gorliwą posługę w konfesjonale, za drogi krzyżowe, głoszenie z mocą słowa Bożego, za przybliżanie i uobecnianie w liturgii wydarzeń zbawczych oraz za troskę o potrzebujących Bożego miłosierdzia. 
  Duchownym, osobom konsekrowanym oraz świeckim życzę wiernego trwania przy Jezusie Chrystusie. Niech Zmartwychwstały nieustannie obdarza darem wiary i pokoju!
    Zapewniam o modlitwie, życzliwości i przesyłam pasterskie błogosławieństwo.
                                                                 
Toruń, Wielkanoc 2018 r.
                                                    bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński


Do życzeń Księdza Biskupa dołączamy także my, duszpasterze Bazyliki Grudziądzkiej. Bóg z miłości do człowieka pozwolił się ukrzyżować i zmartwychwstając odsłonił swoją potęgę. Dzieląc się radością Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa składamy życzenia niegasnącej nadziei i radości płynącej z pustego grobu, zapału i siły, by w ślad za Mistrzem dzielić się miłością. Wszystkim parafianom i przybyłym gościom życzymy błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


+ Pragniemy serdecznie podziękować za złożone w Niedzielę Palmową ofiary do puszek, za które zakupiliśmy kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękujemy także wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie Grobu Pańskiego i naszej świątyni do obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy, osobom niosącym sztandary i feretrony w procesji rezurekcyjnej oraz harcerzom za pełnienie warty przy Grobie Pańskim.
 
+ Dzisiaj o godz. 6:00 – uroczysta Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego z procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00.

+ W poniedziałek wielkanocny Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Bazyliki Katedralnej w Toruniu. 

+ Przez cały tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 8:30 odprawiana będzie Nowenna 
do Miłosierdzia Bożego.

+ W pierwszy czwartek miesiąca od 17:00 Godzina Święta i okazja do spowiedzi.

+ W pierwszy piątek kwietnia spowiedź od godz. 15:30. O godz. 16:30 Msza św. Z racji oktawy wielkanocnej nie obowiązuje post piątkowy. 

+ W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8:30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Kapłani odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. 

+ W pierwszą niedzielę po Wielkanocy, 8 kwietnia, obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na cele dobroczynne. O godz. 20:00 Apel Maryjny. 

+ W dniu 28 kwietnia (sobota) organizowany jest wyjazd na Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka i osób modlących się za kapłanów do Niepokalanowa. Koszt wyjazdu to 50 zł. Zapisy w biurze parafialnym. 

+ W dni świąteczne sklepik parafialny będzie nieczynny. Prasę katolicką można nabyć 
w zakrystii. 

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śpAdam Lewandowski
- śp. Zbigniew Weiland
- śp. Łucja Szumska
- śpArtur Donakowski
- śpAndrzej Pokorski
- śp. Andrzej Olszewski
- śp. Leon Leśniewski
- śpEugenia Dziemiańczuk

Niedziela Palmowa - 2018-03-25

+ Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dnia wizytacji kanonicznej księdza biskupa Wiesława Śmigla w naszej wspólnocie parafialnej. Dziękujemy za modlitwy w tej intencji,w czasie nowenny w kościele i indywidualnie, a także osobom, które przygotowały świątynie i uczestniczyły czynnie w liturgii Mszy św.. 

+ Dzisiaj przed Mszą św. o godz. 11:30 dzieci z palmami gromadzą się pod Krzyżem Misyjnym skąd uda się procesja do kościoła. Po zakończeniu nabożeństwa Gorzkich Żali będzie możliwość złożenia deklaracji i podjęcia modlitwy w Dziele Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast na godz. 19:00 zapraszamy do Bazyliki na koncert wielkopostny w wykonaniu chóru Alla Camera i zespołu Multicamerata. 

+ Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. 

+ W Wielką Środę o godz. 18:00 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym. 

+ W kancelarii parafialnej, do 28 marca, można zgłaszać chorych, których kapłani odwiedzą ze Spowiedzią i Komunią św. wielkanocną w Wielki Piątek, tj. 30 marca, w godzinach przedpołudniowych. 

+ W sklepiku parafialnym do nabycia tygodnik katolicki Niedziela, czasopismo Nasza Arka, Pamiętnik bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

+ W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
- śp. Stefania Kotz
- śp. Dobrosława Sitek
- śp. Teresa Lewandowska
- śpBarbara Piątkowska 

WIELKANOCNA SPOWIEDŹ PARAFIALNA 
WIELKI WTOREK – 27 marca

Spowiedź przedświąteczna z udziałem zaproszonych księży w naszej parafii w godzinach od 6:30 do 7:00 oraz od 8:00 do 9:30 i po południu od 17:00 do 19:00 z przerwami na czas Mszy św. Bardzo prosimy o nie odkładanie przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania na późniejsze dni Wielkiego Tygodnia.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
WIELKI CZWARTEK – 29 marca

+ 19:00 – uroczysta MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ na pamiątkę ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne Męki,  Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.
+ Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie będzie możliwość adoracji do godz. 22:00. Wszystkich bardzo serdecznie zachęcamy, by znaleźć choć chwilę czasu na osobistą modlitwę i adorację. 

WIELKI PIĄTEK – 30 marca

+ Od godz. 6:30 przez cały dzień zachęcamy do adoracji w ciemnicy, gdzie Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony na pamiątkę uwięzienia Chrystusa.
8:00 – Jutrznia z Godziną Czytań.
+ 15:00 – Rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego jako przygotowanie do obchodów Niedzieli Miłosierdzia. 
+ 19:00 – LITURGIA WIELKOPIĄTKOWA (w trakcie adoracji Krzyża odśpiewamy Gorzkie Żale), a ostatnim elementem liturgii Wielkiego Piątku jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 23:00. Obowiązuje post ścisły – bez możliwości dyspensowania!
+ Kancelaria parafialna w godzinach popołudniowych będzie nieczynna.

WIELKA SOBOTA – 31 marca

+ 6:30 – Wznowienie Adoracji przy Grobie Pańskim.
8:00 – Jutrznia z Godziną Czytań.
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny o pełnych godzinach od 12:00 do 17:00; wszyscy, którzy podjęli się zbiórki jałmużny wielkopostnej przynoszą skarbonki, których zawartość zostanie przekazana do Grudziądzkiego Centrum Caritas.
15:00 – Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego, a po niej święcenie pokarmów; 
+ 20:00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ z odnowieniem Przymierza Chrztu św.. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 1 KWIETNIA

+ 6:00 – UROCZYSTA MSZA ŚW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO PROCESJĄ REZUREKCYJNĄ.
Pozostałe Msze św. o godz. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00.
+ Tego dnia nie będzie możliwości przystąpienia do sakramentu spowiedzi.
​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31
Grudziądz Twoje-Miasto
© 2010-2017 Kolegiata Grudziądz Powered by Twoje-Miasto Sp. z o.o.